Bitcoin ve altının değer artışı benzerlik gösterebilir

0 1

Kripto para Bitcoin sık sık özellikleri sebebiyle değer taşıma aracı olarak altına karşılaştırılıyor. Altın gibi Bitcoin de herhangi bir merkeze bağlı bulunmuyor. Altından farklı olarak Bitcoinin fiyatında dalgalanmalar yaşanıyor olsa da bu durum gelecekte değişebilir.

Dijital altın olarak da adlandırılan Bitcoin geçtiğimiz yıllarda büyük dalgalanmalar yaşadı. 2018 yılında yüzde 80 değer kaybeden Bitcoin 2019 yılında ise bir önceki döneme göre yüzde 160 değer kazanmış görünüyor. 

Altın fiyatlarında ise 1970li yıllardan bu yana kademeli olarak artış gözlemleniyor. Kripto para yatırımcısı dave the wave iki parabolu masaya yatırdı. İki durumda da senaryoların gerçekleşmesi durumunda neler olabileceğine dair olasılıklar ele alındı.

Buna göre altın ve Bitcoinin her ikisinde de zaman içerisinde artış gözlemlenirken birindeki artış nispeten daha az olurken diğerinde daha hızlı yaşanıyor.

18 ay önce altın ve Bitcoinin kesiştiği noktada iki birimin de aynı oranda arttığı göze çarpıyor.

2025 ila 2040 yılları arasında hem altın hem de Bitcoin aynı oranda artıyor ve Bitcoin fiyatı altınla eş değer hale geliyor. 

Bu durumun ancak Bitcoindeki dalgalı seyri azaltacak kadar kripto para kullanılması durumunda gerçekleşeceği öngörülüyor. 

2019 yılında altının kilosu yüzde 18 artışla 41.1 dolardan 48.54 dolar seviyesini gördü. 

Bitcoin ise 3 bin 750 dolardan 10 bin dolar seviyelerine yükselerek yüzde 166 değer kazandı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku