Bitcoin Türkiye’de Yeni ATH’ye Ulaştı: Ünlü Ekonomistten Kritik Yorum!

1.046
Bitcoin (BTC), yaşanan son düzeltme nedeniyle yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı, ancak Türkiye’deki BTC yatırımcıları için durum farklı.

 

Bitcoin,Türk Lirası karşısında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı

TradingView’in 23 Kasım tarihli piyasa verilerine göre, Bitcoin, Türk Lirası karşısında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Merkez Bankası, faiz oranlarını düşük tutmaya çalışırken, Türkiye ciddi bir döviz kriziyle mücadele ediyor. Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısındaki değer kaybı devam ediyor. Dün piyasa kapanışında 11,38 olan Dolar/TL kuru, bugün 13,45’i gördükten sonra 12,82’lerde seyrediyor. Reuters haber ajansına göre Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında Salı günkü kaybı yüzde 15’e ulaştı. Ülkede satın alma gücü düşerken, enflasyon  ise yüzde 20 civarında. Ancak, bu işten en karlı çıkanlar liralarını Bitcoin’e yatıranlar oldu. Bitcoin, Salı günü Binance’de 723.329 TL’ye ulaştı ve bu, tüm zamanların en yüksek seviyesi.

Bitcoin zirveye ulaşırken, Türkiye ekonomisine dair yorumlarıyla tanınan ekonomist Timothy Ash, TL’deki rekor düşüş sonrasında Merkez Bankası’nın niçin müdahale etmediğini sordu. CNBC’nin haberine göre Ash, müşterilerine gönderdiği bir notta “TL’nin olduğu nokta çılgınca ama bu, Türkiye’nin şu an uyguladığı çılgınca para politikası ortamının bir yansıması” dedi. Eylül ayında kripto paralara “savaş” ilan eden hükümet, kripto para ödemelerini yasakladı. Hükümetinin bir Dijital Lira platformu başlatmasına rağmen, yetkililer kripto para birimlerini kucaklama niyetinde olmadığını belirtmişti.  Mayıs ayının başlarında, cumhurbaşkanı, kripto para birimlerinin derhal terörizm ve kara para aklamayla mücadele yasaları kapsamında sınıflandırılması gerektiğini belirten bir kararname çıkarmıştı. Kararname, yetkililerin ülkedeki borsa ve yatırımcılar üzerindeki baskıyı yoğunlaştırıken, enflasyon endişesi nedeniyle daha fazla yatırımcının kripto  paralara yöneldiği bildiriliyor.

 

Saylor’dan yeni tweet: ”BTC, Türkiye için umuttur”

Hem kurumsal hem de perakende olmak üzere dünya çapında artan sayıda yatırımcı, Bitcoin (BTC)’e yükselen enflasyon ve  fiyatlara karşı bir önlem olarak bakıyor. Aynı durum döviz krizi yaşayan ülkeler için de geçerlidir. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, endişeyi kabul ederek bir tweet’te Türkiye’ye şu tavsiyede bulundu:
Bitcoin Türkiye için umuttur. Türk Lirası Mart ayından bu yana değerinin üçte birini kaybetti. Lira, art arda dokuz yıldır kan kaybediyor. TL’den USD’ye geçiş sadece çöküşü yavaşlatacak, BTC’nin benimsenmesi ise kötü durumu tersine çevirecek ve ekonomiyi canlandıracaktır.

Kriptoarena.com olarak daha önce belirttiğimiz gibi, Saylor geçmişte de, Türkiye de dahil olmak üzere para kriziyle karşı karşıya kalan ülkelerin Bitcoin (BTC)i benimsemeleri gerektiğini belirtti. Saylor, BTC’ye yatırım yapmanın ekonomik kriz ile boğuşn ülkelerdeki insanların hayat kalitesini artıracağını söyledi.   Buna ek olarak, Arjantin, Kosta Rika ve diğer Latin Amerika ülkeleri gibi ülkelerin de bu çözümü düşündüğü bildiriliyor. Teknoloji şirketi La Haus’un başkanı Rodrigo Sánchez-Ríos, şunları söyledi:
Bitcoin, bölgedeki sorunları çözebilir: enflasyon ve bankalar tarafından ihmal edilen veya banka hesabı olmayan insanlar

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku