Bitcoin Sert Çakıldı: İşte Düşüşün Arkasındaki Olası Neden!

10.620
Kripto para piyasası, son 24 saatte 350 milyar dolardan fazla değer kaybederek devasa bir düşüş yaşadı. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yüzde 16 düştü. Ethereum (ETH) ise yüzde 17 oranında değer kaybetti.

Santiment, Omicron kaynaklı FUD ortamına işaret etmişti!

Piyasada meydana gelen endişe verici düzeltme, Omicron varyantının neden olduğu korkunun küresel pazara yayılmasıyla birlikte geliyor. ABD borsaları geçen hafta baskı altında kalırken, bu etki kripto para pazarında da görüldü. An itibariyle, Bitcoin (BTC) 47.170 dolardan işlem görüyor ve piyasa değeri iki aydır ilk kez 1 trilyon doların altına düşüyor. Bitcoin’deki son fiyat düşüşü, Bitcoin birikim adreslerindeki toplam bakiyenin keskin bir düşüşe tanık olmasıyla geliyor.

Ayrıca, son fiyat düzeltmesinin uyarı işaretleri, borsa hareketliliğine bağlı olarak açıktı. Zincir üstü veri sağlayıcı Santiment, Bitcoin borsa girişlerinin borsa çıkışlarını yavaş yavaş geride bıraktığını bildirdi. 2 Aralık Perşembe günü erken saatlerde Santiment şunları açıkladı:
FUD ortamı, Omicron endişelerindeki artışla birleştiğinden, yatırımcıların fon satmayı düşünmesine neden olduğundan, Bitcoin borsası girişleri, çıkışları önemli ölçüde geride bıraktı. Çarşamba günü, borsalara geçen 10.242 BTC daha vardı.

Bitcoin ve altcoin’ler sert çakıldı

Bitcoin kan kaybederken, altcoin piyasasında meydana gelen düzeltme de eşit derecede sert ve acımasız. Dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), 4 bin dolarlık kritik destek seviyelerinin altına düşerek yüzde17 düştü. İlk yirmi altcoin’in tümü yüzde 13 ila 25 arasında değer kaybetti.

Terra (LUNA) ve Polygon (MATIC) gibi geçen haftanın en iyi performans gösteren kripto para birimleri bile   yüzde 20 ve yüzde 15 oranında düşüş yaşadı. Genel olarak, altcoin piyasası, son birkaç hafta içinde Bitcoin konsolidasyonu üzerinde nispeten iyi bir şekilde geride kalmayı başardı. Ancak, ayılar şu an itibariyle piyasanın mutlak kontrolünü ele almış görünüyor. Yeni COVID-19 varyantı olan Omicron’un hızla yayılması, piyasaları derinden sarstı. İlk olarak Güney Afrika’da keşfedilen yeni varyant, Avrupa’nın farklı bölgelerinde hızla yayılıyor. Bazıa analistler, bu durumun Bitcoin satın almak için doğru zaman olabileceğini düşünüyor. deVere Group CEO‘su Nigel Green, BTC’nin toparlanması ile ilgili olarak şunları söyledi:

Bitcoin durdurulamaz ve önümüzdeki 12 ayda fiyatının ikiye katlanmasını bekliyorum. Elbette paranın kaçınılmaz geleceği olan kripto para birimlerindeki bu düşüş, akıllı yatırımcılar tarafından büyük bir satın alma fırsatı olarak kullanılacak

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku