Bitcoin para aklama skandalında 90 milyon dolar kurtarıldı

0 2

Yeni Zelanda polisinin 4 milyar dolarlık Bitcoin para aklama skandalının baş aktörü Alexander Vinnike karşı açılan bir davada 90 milyon dolarlık varlığa el koyduğu bildirildi.

Yeni Zelanda Herald Gazetesindeki habere göre polisin mali suçlar birimi Vinnik soruşturmasıyla bağlantılı olarak bir şirket tarafından kontrol edilen yaklaşık 140 milyon Yeni Zelanda Dolarını (90 milyon dolar) dondurdu.

Yeni Zelanda polisinin kayıp fonları araştırmak için ABD’li makamlarla koordinasyon içinde olduğu belirtildi.

Polis müdürü basına yaptığı açıklamada el konulan paranın milyonlarca insanı mağdur eden küresel siber suç ve organize suçtan elde edilen karın boyutlarını yansıttığını söyledi.

Vinnik bir zamanlar dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan BTC-e aracılığıyla altı yıl boyunca 300 bin Bitcoin (BTC) -yaklaşık 4 milyar dolar- kara para aklamakla suçlamakla suçlanmıştı.

“Bay Bitcoin” olarak bilinen Vinnik 2017 yılında Yunanistanda çıktığı tatil sırasında tutuklandı ve bu yılın başlarında Fransaya iade edildi. Vinnik hala Fransada kara para aklama gasp ve komplo suçlamalarına dair iddianameyi bekliyor. Öte yandan Fransa’nın Vinnik’i ABDye veya Rusyaya iade edebileceği belirtiliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku