Bitcoin opsiyon piyasaları vadelilerden hızlı büyüyor

0 0

Kripto analiz firması Skew.com’dan alınan veriler Bitcoin Opsiyon piyasalarının Aralık 2017’de başlatılan vadeli işlem piyasalarından çok daha hızlı büyüdüğünü gösteriyor. Verilere göre Bitcoin opsiyon işlemlerindeki açık faiz son birkaç ay içerisinde belirgin bir şekilde yükseldi.

Skew.com istatistiklerine göre Bitcoin opsiyon işlemleri ondan daha gelişmiş olan vadeli işlemler piyasasına yetişmeye başlıyor. Araştırmacılar 5 Haziran 2020’de ‘’Opsiyon işlemlerindeki açık faiz bu çeyrekte hızla yükseliyor.’’ şeklinde not düştü.

Bitcoin vadeli işlemleri oldukça uzun süredir piyasada yer alıyor. Vadeli işlemlerin ürünleri 2017de Cboe ve CME Group gibi sıkı bir şekilde denetlenen borsa platformlarına katıldı. Skew yalnızca Bitcoin opsiyon işlemlerinin değil aynı şekilde Etherium opsiyon işlemlerinin de iyi gittiğini belirtti.

Opsiyonlar ve vadeli işlemlerin arasındaki farkı anlamak ise oldukça kolay. CME grubundan bir bitcoin vadeli işlem sözleşmesi sanal olarak temsil edilen bitcoinleri “önceden belirlenmiş bir fiyat ve önceden belirlenmiş bir zamanda teslim edebilmek” için satın alma veya satma yükümlülüğünü temsil eder. Diğer yandan opsiyon işlemleri ise bir dayanak varlığını satın alma veya satma zorunluluğu olmadan oynama hakkına sahiptir.

Bitcoin opsiyon piyasası 2019’da gerçekten sağlam bir temel oluşturdu ve büyümesi neredeyse 2 yıldır var olan vadeli işlem piyasasından çok daha hızlı gerçekleşti. Cryptocompare analizi Mayıs ayında ditijal varlık türevleri hacminin %32 artış yaşadığını gösterdi.

Skew’in Twitter’da paylaştığı veriler CME Group gibi denetlenen borsa platformlarının yanı sıra opsiyon ve vadeli işlemler için en iyi platformların Huobi Okex Deribit ve Bitmex olduğunu belirtiyor.

Bir diğer adıyla ‘’Kara Perşembe’’ olarak bilinen 12 Mart piyasa krizinden bu yana bitcoin vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri önemli talep gördü. Salı günü Skew ‘’ Haziran ayı Bitcoin’in 10 bin doların altında kalmasıyla ticari aktiviteler açısından biraz daha sakin başladı.’’ şeklinde belirtti.

Üstelik Skew araştırmacıları tether (USDT) büyümesinin de katlandığını söyledi. Analistler Salı günü “USDT piyasa değeri 10 milyar dolara doğru yürüyor” diye ekledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku