Bitcoin Neden Dakikalar İçinde Onmilyarları Sildi!

Bitcoin Neden Dakikalar İçinde Onmilyarları Sildi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere başta lider kripto para birimi Bitcoin ve piyasanın büyük bir çoğunluğu geçtiğimiz birkaç gün içerisinde düşüş eğiliminde bulunuyordu. Geçtiğimiz saatlerde yaşanan büyük Bitcoin düşüşü ile beraber kripto para piyasası derinden sarsıldı ve yüzde 4 değer kaybı yaşadı! Peki neler oldu? İşte detaylar…

Bitcoin saatler içerisinde değerinde 1.300 dolarlık kayıp gördü!

Kripto para piyasası son bir haftalık süreç içerisinde düşüş yaşamaya devam ederken, kripto endüstrisine yakınlığıyla bilinen banka Silvergate’den gelen haberler doğrultusunda piyasada anlık bir çöküş yaşandı.

Düşüş tüm piyasayı etkilerken, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’in değeri geçtiğimiz bir saatlik süreç içerisinde yüzde 6’nın üzerinde düşüş yaşayarak son bir haftalık en düşük seviyesi olan 22.259,68 dolarlık seviyeyle karşı karşıya kaldı. Yaşanan düşüş ile beraber piyasadan 22 milyar dolarlık bir değer silindi.

Bir diğer yandan lider kripto para Bitcoin ve Ethereum fiyatları, ABD işlemleri sırasında kripto endüstrisine yakın banka Silvergate’in yüzde 50 değer kaybı yaşamasıyla beraber büyük ölçüde kayıplar yaşadı. Dev kripto para şirketlerinden Coinbase, Circle, Paxos, Crypto.com, Galaxy Digital ve Gemini gibi borsaların çoğu bankayla olan faaliyetlerini askıya aldı.

Yaşanan hızlı satış etkinlikleri ile beraber büyük borsalardan yaşanan çıkışlar tavan seviyeye ulaştı ve yatırımcıların yoğun baskısıyla beraber borsaların internet sayfalarında bağlantı sorunları gerçekleşti. Silvergate’in büyük çöküşü ile beraber, Bitcoin boğaları, long pozisyonlarını hızla kapattılar.

Coinglass’ın verilerine göre, 200 milyon dolardan fazla long pozisyon tasfiye edildi ve bu da BTC fiyatının 23.417,58 dolardan 22.150,31 dolara ciddi bir düşüşe neden oldu.

Kripto para piyasası Silvergate çöküşü ile beraber yüzde 4 değer kaybı yaşadı!

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatının düşmesiyle birlikte, tüm kripto piyasası derin bir düşüş eğilimine girdi. Küresel kripto piyasası değeri yüzde 4’ten fazla düştü ancak 1 trilyon doların üzerinde kalmayı başardı. Bitcoin fiyatı, Şubat ayının son birkaç gününde dipten toparlandığından beri düşük trend çizgisinde işlem görüyor. Bu nedenle uzmanlar trend çizgisine bakıldığında, düşüş eğiliminin devam edebileceğini ve fiyatın daha da düşebileceğini aktarıyor.

Uzmanlara göre son fiyat düşüşüyle beraber BTC fiyatı alt trend çizgisini kesti ve mevcut seviyelerde tutmadığı takdirde 21.567 dolar ile 21.413 dolar arasındaki alt destek bölgesine ulaşması bekleniyordu. Bu nedenle, yaklaşan günlük kapanış, bir kez daha düşüş tuzağına düşen Bitcoin fiyat rallisinin bir sonraki aşamasını belirlemede çok önemli bir rol oynayabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Neden Dakikalar İçinde Onmilyarları Sildi!