Bitcoin (BTC) Korku ve Açgözlülük Endeksi İyileşme Gösteriyor!

51

Korku ve Açgözlülük Endeksi, mutlak en düşük seviyelere ulaştığında, Bitcoin ve kripto para piyasası hemen sıçrayarak piyasa duyarlılığını ölçer. Kripto para piyasası, ana piyasa duyarlılığı göstergesinin yıl boyunca en düşük seviyelere ulaşmasının ardından hafifçe toparlanıyor.

Bitcoin fiyatındaki yükseliş, endeksteki iyileşmenin sebebi olarak görülüyor

Korku ve Açgözlülük piyasa endeksi, piyasa katılımcılarının ve diğer kaynakların genel duyarlılığını ölçer. KriptoArena olarak daha önce de bildirdiğimiz gibi, bu da bir sonraki sıçramanın hemen ardından gelmesi nedeniyle genellikle piyasa için iyi bir göstergedir.

Bitcoin’in geçtiğimiz günlerde 29 bin dolar civarı seviyesindeki fiyat düşüşünden ve dijital varlıklardan genel olarak fon çıkışından sonra, piyasa endeksi aşırı korku olarak kabul edilen 10’a ulaşmıştı. Bu endeksten elde edilen verilere göre piyasadaki duyarlılık seviyesi, çok yüksek bir korku olduğunu gösteren 10’a düşmüştü. Bundan hemen sonra, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri değerlerini yeniden artırmaya başladı. Endeksteki benzeri bir düşüşün en son Mart 2020’deki boğa koşusu başladığında görüldüğünün altını çizmekte fayda var.

Amazon’un kripto para hamlesi, piyasada fiyat yükselişine neden oldu

Bitcoin, Nisan – Mayıs 2021’de neredeyse 65 bin dolara ulaştığı tüm zamanların en yüksek rekorunun ardından düşüşe geçmişti. Bitcoin’in tekrar 40 bin dolar destek seviyesini zorlayıp zorlamayacağı uzun zamandır tartışılırken, lider kripto para birimi yazım sırasında, birkaç saat içinde 40 bin dolardan geri çekildikten sonra 38.270 dolar civarında işlem görüyor. Lider kripto para biriminin fiyatındaki bu iyileşmeyi büyük olasılıkla Amazon’un bir kripto para birimi kabul etme planı hakkında yakın tarihli bir raporu reddetmesine dayanıyor.

Piyasadan endekse korelasyon her zaman, Korku ve Açgözlülük göstergesiyle birlikte çalışan bir gösterge olarak görülür. Son piyasa sıçramasından önce, aynı olay, göstergenin bir kez daha 10’a ulaştığı ve Bitcoin (BTC)’in hemen toparlandığı Mart 2020’de gerçekleşmişti. Genellikle, korelasyon, piyasanın aşırı satım ve aşırı alım durumlarını, Göreceli Güç Endeksi veya Bollinger Bantları gibi ek teknik endekslerle eşleştirmesine bağlı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak U.today
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku