Bitcoin işlemleri uluslararası uyuşturucu ağını deşifre etti

0 1

ABDde satılan ve tüketilen uyuşturucu maddelerin birçoğu ABDde üretilmiyor. ABDye Kolombiya Meksika ve zaman zaman Çinden yüklü miktarda uyuşturucu sevkiyatı gerçekleştiriliyor. 

Özellikle opioid sevkiyatında Çin sevkiyat listesinin başını çekiyor. 

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında konuya ilişkin çok sayıda kişi gözaltına alındı ve tutuklandı. O dönem ABD Başsavcılık Ofisi baba ve oğul olan iki Çin vatandaşının yasa dışı madde üretimi ve sevkiyatı suçlamasıyla Ohio mahkemesinde yargıladı. 

Çin vatandaşı baba ve oğulun ABDde 20 kadar eyalete ve dünya genelinde 20 kadar ülkeye uyuşturucu sevkiyatı yaptığı iddia edildi. İkilinin yaptığı sevkiyat işlemlerinin bir kısmı darknette gerçekleştirildi.

Organize suç örgütleri kimliklerini gizlemek için farklı ödeme yöntemleri kullanıyor. Bitcoin ve diğer kripto para işlemleri de bu örgütlerin kullandığı ödeme yöntemlerinden biri olarak düşünülüyor. Yukarıda bahsi geçen davada iki Çin vatandaşının da aralarında Bitcoinin de bulunduğu çok sayıda farklı kripto para işlemi kullanarak ödemeler yaptığı tespit edildi.

ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi OFAC bahsi geçen iki Çin vatandaşının hareketleri ile ilişkili olduğu düşünülen Bitcoin adreslerini inceledi. OFAC bu verilere nasıl ulaştığı konusunda detay vermedi. Fakat blok zinciri analiz firmalarının varlığı ve sayısı düşünüldüğünde OFACın bu verilere nasıl ulaştığını tahmin etmek pek de zor olmasa gerek.

ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker Çin vatandaşı baba ve oğulun ABDde uyuşturucu üretimi ve satışı ve opioid bağımlılığı ile direkt olarak ilişkileri bulunduğu ve uluslararası uyuşturucu ağının bir parçası olduğunu söyledi. İkilinin ABDye yüzlerce paket sentetik opioid gönderdiğini belirten Mandelker OFAC ve FinCENin ABD yasalarına uygun olarak işlem gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku