Bitcoin in yükselen prim ve fonlama oranı sağlıklı bir piyasayı işaret ediyor

0 0

Bitcoin son zamanlarda artan hareketliliği ile tekrar rekabetçi bir izlemime büründü. En büyük kripto para birimi olan Bitcoin büyük dalgalanmalara tanık oldu ve muazzam bir yükselişin ardından bir saat içinde yüzde 10un üzerinde düşerek iki ucu keskin bir kılıç olduğunu kanıtladı. Bununla birlikte bu dalgalanma piyasadaki yatırımcıların aktif olarak katılımlarına ve olumlu yükselen bir piyasa oluşturmalarına yardımcı oldu.

BTC daha yüksek seviyeleri hedefledikçe vadeli işlem primi de artışın ortasında yükseldi. Trend bu hafta da devam etti.

Arcane tarafından sağlanan verilere göre CME primleri şu anda perakende borsalardan daha yüksek bir primle işlem görüyordu. Eylül ayı primi CMEde geçen hafta yüzde 205ten yüzde 276ya yükseldi.

Bu platformdaki açık ilgi bile tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 828 milyon dolara ulaşarak CMEyi BTC vadeli işlemlerinde en büyük ilgiye sahip borsaları arasında üçüncü konuma ittiğinden kurumların BTCde hala yükselişte olduğunu gösterdi.

Oysa perakende borsalardaki prim oranları da geçtiğimiz hafta yükselişe geçti. Birleştirilmiş perakende borsaları Eylül 2020 için yüzde 225lik bir prim oranına tanık oluyordu. Grafiğe göre BitMEX Deribit FTX ve Kraken’ın birlikte prim oranlarının yüzde 1559 arttığını kaydetti.

Benzer şekilde fonlama oranı da yükselen fiyatla artıyordu. Fonlama oranı sürekli takas fiyatının temel varlığa yakın tutulduğundan emin olan bir araçtır. Sürekli sözleşme BTC spot fiyatının üzerinde işlem gördüğü için fonlama oranı da bu hafta yükseldi.

Verilere göre yatırımcılar yukarı yönde kaldıraçlı risk almaya çalışırken Binanceteki fonlama oranı yüzde 014 ile zirveye ulaştı. Ancak hafta sonu yaşanan düşüş oranın yüzde 001 civarında normal durumuna gerilemesine neden oldu. BTC spot piyasasındaki iniş çıkışlara rağmen yükselen prim ve fonlama oranları piyasada sağlıklı bir göstergeye işaret.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku