BITCOIN İN TARİHTEKİ EN BÜYÜK HACK SALDIRISI VE SATOSHI NİN OLAYA MÜDAHALESİ

0 2

15 Ağustos 2010da bilinmeyen bir bilgisayar korsanı Bitcoini neredeyse imha etti.

Bu hacker 184.467 milyar Bitcoin’i yoktan var etmişti. Bunun üzerine Satoshi Nakamoto 184.467 milyar Bitcoin’i ortadan kaldırmak için hızla blok zincirini forka götürdü ve bitcoini ölümden kurtardı. İşin özünde çıktılar toplandığında taşacak kadar büyükse Bitcoin işlemlerini kontrol etme kodu çalışmıyordu. Hacker bu durumu anlamış ve bunun avantajını kullanmıştı. Maksimum 21 milyon Bitcoin arzı olması gerekiyordu ancak tek bir işlemde hacker 8.784ü kat daha fazla Bitcoin yarattı. 

Eğer bu hack düzeltilmemiş olsaydı Bitcoin muhtemelen o zaman orada ölecekti ki onun olmaması demek gibi kripto alanının tamamın olmaması demekti. Kullanıcılar Bitcoin’in isteğe göre üretilebildiğini anladıklarında fiyat anında sıfıra düşecekti ve Bitcoin bütün güven ve itibarını kaybedecekti. Bitcoin’in kimliği bilinmeyen yaratıcısı Satoshi Nakamoto olaydan sonra ilk 3 saat içinde bir düzeltme kodu oluşturmuştu. Bitcoin geliştiricisi Gavin Andresen hızlı bir çözüm bulmak için Satoshi ile birlikte çalıştı. Olaydan sonraki 5 saat içinde Satoshi Bitcoin’in 0.3.1 versiyonunu yayınladı ve bu versiyon gelecekteki bu tarz hack olaylarını engelledi ve çalınan 184.46 milyar Bitcoin’i sildi.

Bu sert bir çataldı bu nedenle 0.3.1 sürümü piyasaya çıktıktan hemen sonra iki farklı Bitcoin sürümü mevcuttu. Satoshi iki blok zincirinin rekabetini yakından takip etmiş ve madencilerin kötü blok zincirinde madencilik yapmamasını istemişti çünkü bu durum iyi blok zincirinin baskın zincir olmasını geciktirirdi. Olay başladıktan sadece 19 saat sonra Satoshiye göre iyi zincir egemen zincir haline geldi. Kötü zincir yok olmadan önce bir süre daha var olmaya devam etti. Bitcoin’in 0.3.1 versiyonundan üretilen iyi zincir ise bugün herkesin kullandığı Bitcoin blok zinciri oldu.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku