Bitcoin in fiyat artışı talebini sonlandırmıyor

0 3

Bitcoinin yükselişte ve önünde hala aşması gereken sert direnç noktaları var. Peki önümüzdeki günlerde fiyat düşecek mi artacak mı yoksa uzun bir durgunluk mu başlayacak gene? Bitcoin 10 gün içinde ikinci kez 12 bin dolar seviyesiyle flört ediyor ve geçmiş olayların tekerrür etmesi durumunda piyasadaki endişe büyüyor. Ancak arzı talebe göre ölçmek ikincideki büyümenin fiyatın yükselmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

2 Ağustosta iki haftalık tutarlı fiyat artışlarının ardından Bitcoin Haziran 2019dan bu yana ilk kez 12 bin dolar seviyesine ulaştı. Bununla birlikte aynı saat içinde muhtemelen fiyatı 11 bin doların altına düşüren bir satış emri dalgası tetiklendi ve sonuçta yüzde 8lik bir düşüş meydana geldi. Düşüşünü takip eden haftada fiyat toparlandı. Chainalysisin bir raporuna göre bu iyileşme sırasında korkan hodlerlar 231 binden fazla Bitcoinin tasfiye edilmesiyle Bitcoin hesaplarını boşalttılar.

MEHMET ÇOBAN’IN BİTCOİN YORUMU İÇİN TIKLAYIN

Chainalysis Ekonomisti Philip Gradwell büyük satış emrinin görünürde talebe göre ölçülen bir boşaltma gibi görünmesine rağmen aslında başka bir tablo ortaya koyduğunu belirtti. Gradwell son zamanlarda borsalarda tutulan varlıklarda bir artış olduğunu ve bunun da “piyasa katılımcılarının satın almak yerine satmak istediğini” gösterdiğini söyledi.

Bu satıcılar satış emirlerini belirli bir fiyat noktasında derlerse aynı süre içinde fiyat bu noktaya ulaştığında çok sayıda emir gerçekleştirilir ve fiyat düşer. Ayrıca bu satış emirleri alıcı emirlerinin altındaki üretici emirleri ise piyasada veya belirli bir borsada bir çekme etkisi olur ve bu durumda kripto para biriminin fiyatı düşer. Bu 2 Ağustostaki düşüşü kısaca açıklıyor.

Bu piyasalarda yaygın olsa da 2 Ağustos olayları ve ardından gelen olaylar yatırımcıların varlıklarını satmak istemesiyle arz artarken artan talep için bir durum oluşabileceğini gösteriyor. Gradwell “ekstra arzın fiyat üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturması gerektiğini” ancak borsalara girişler arttıkça bazı yatırımcıların Bitcoinlerini kârla satmaya bakarken bazılarının ise daha fazla kar elde etmek için beklemesinden ötürü fiyat artışının yavaşladığını belirtti.

Gradwell “Her iki durumda da işlemciler piyasada alıcı bulmayı başardıklarından ve bazılarının alıcıları daha yüksek bir fiyat noktasında bekleyebilmesi fiyat artışının ortasında talebin arttığını gösteriyor. Fiyatın artmaya devam etmesi şu anda bu ekstra arzı sindirmek için önemli bir talep olduğunun bir işaretidir” dedi…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku