Bitcoin in (BTC) Politik Aktivizm Alanındaki Rolü Katlanarak Artıyor! Rus Muhalif Lidere Büyük BTC Bağışları!

0 2

Rusya’nın muhalefet lideri Alexei Navalny’nin Vlademir Putine karşı devam eden politik hareketi ve kampanyası 2016’dan bu yana 658 BTC bağış aldı. Bugünün fiyatına göre bu Bitcoin 32 milyon dolar değerinde.

Navalny yalnızca bu yıl 304 bin dolar değerinde 6.242 BTC bağış almayı başardı. Siyasi analistler Bitcoin bağışlarının Rusyadaki demokrasi aktivistleri için bir yaşam alanı sağladığını ve otoriter hükümetleri ve diktatörleri yıkmak için yararlı bir araç olduğunu söyledi.

 İnsan Hakları Derneği Strateji Direktörü Alex Gladstein:

“Rusya gibi otoriter rejimlerde devletin bankacılık sistemi üzerinde tam kontrolü var işte Bitcoin tam da burada devreye giriyor. Devlet Bitcoini kontrol etmiyor” dedi.

 Bitcoin ve Politik Aktivizm

Rusya’nın muhalif lideri Navalny geçen Ağustos ayında Sibirya’da zehirlendi. Navalny Putini suçluyor; Kremlin ise suçlamaları reddediyor.

Navalny Almanyadaki bir hastanede beş ay tedavi süreci geçirdi. Rus hükümeti 17 Ocakta Rusyaya döndükten sonra muhalif ismi tutukladı ve bu ülkede muhalif liderin serbest bırakılmasını talep eden protestolara yol açtı.

Tutuklanmasından bu yana Reuters tarafından bildirildiği üzere Bitcoin bağışlarında artış oldu. Bir destekçi Navalnynin dönüşünden sonraki gün bir  BTC bağışladı.

Reutersın hesaplamasına göre 1 Ocaktan 11 Şubata kadar destekçiler bugün 294 bin dolar değerinde toplam 6.242 BTC gönderdi.11 Şubattan bu yana destekçilerin Navalnyye 826 dolar değerinde 0.01685528 ​​BTC daha gönderdiği tespit edildi. Bugün erken saatlerde Navalny’nin kampanya cüzdanı başka bir adrese 1506 BTC veya 73775 dolar gönderdi.

Gladstein Bitcoin bağışlarındaki artışın zehirlenme ve hapis cezasına atıfta bulunarak Bitcoine olan genel ilgiyi ve “Putinin Navalnye karşı eylemlerinin çirkinliğini” yansıttığını söyledi.

Rusya ve Kripto Paralar

Bitcoin bağış artışı Rusyada yakın zamanda kriptonun önemini gösteriyor. 1 Ocak itibariyle kripto paralar yasal olarak satılabilir ancak günlük para birimi olarak kullanılamaz.

Son olumlu düzenlemelere rağmen Rus hükümeti genel olarak kripto borsası Binance gibi kripto ile ilgili web sitelerinde kripto paraların yasaklanması için hapis cezalarını da içeren özellikle sert bir kripto politikası izledi.

Doğu Avrupada uzmanlaşmış Londra merkezli bir siyasi analist olan Filip Rambousek “Bu hükümetin kripto paranın statükoya bir tehdit oluşturduğu yönündekişimdi büyük ölçüde haklı görüşünü takip ediyor” dedi.

Gladstein “Bitcoini durduramazlar sansürleyemezler Bitcoin bağışlarını takip edemezier ve belki de en önemlisi değerini düşüremezler” dedi.

Ethereumun kurucu ortağı Vitalik Buterinin babası Dmitry Buterin Ethereum topluluğuna Navalnynin hareketine bağışta bulunmaları için çağrıda bulundu.

Vitalik’in babası geçen hafta: “Putin KGB’dir ve bunlar milyonlarca Rus ve Ukraynalıya işkence edip öldüren kişilerdir. Ona güvenebilir miyiz? ” dedi. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku