Bitcoin için kritik öneme sahip bu ‘5’ tarihi not edin…

0 1

Mayıs Bitcoin için nispeten iyi bir aydı. Kripto para 8 bin 629 dolar ile açtığı ayı 9 bin 296 dolar ile kapattı ki bu fark yaklaşık yüzde 10luk bir artış anlamına geliyor. Yine mayıs ayı içerisinde en düşük seviyesi olarak 8 bin 100dolar en yüksek seviye olarak da 10 bin 744 dolar noktaları görüldü. Bu da yine yaklaşık yüzde 24 kazanç fırsatı verdi.

Peki Bitcoin halving sonraki ilk ay olan haziran ayında Bitcoini hangi gelişmeler etkileyebilir?

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Önümüzdeki 4 hafta içinde gerçekleşecek ve en büyük kripto para biriminin fiyatını etkileme potansiyeli olan gelişmeler şöyle sıralanabilir:

9 Haziran – FOMC toplantısı

Bitcoin pazarı bir süredir faiz kararlarını çok yakından takip ediyor. Bu son dönemde faiz oranlarının Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkisi olduğu görüldü. Amerikan Merkez Bankası Fed Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) ile ilgili faiz kararları alıyor. Komite toplantılarında alınan kararlar tüm dünya pazarlarını etkiler ve piyasanın seyrini şekillendiriyor. Kritik toplantı 9 Haziran Pazartesi günü yapılacak.

10 Haziran – Fed faiz oranı kararı

FOMC toplantısından sonra faiz oranı kararı 10 Haziranda açıklanacak. Bu Bitcoin için başka bir önemli tarih olacak. Faiz oranı değişikliği beklenmemekle birlikte bankanın ekonomik görünüme ilişkin beklentileri merakla bekleniyor.

29 Haziran – CME bitiş günü

Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin CMEdeki son işlem gününün Bitcoinde oynaklık yarattığı neredeyse kesin. Haziran sözleşmeleri 29 Haziranda son kez işlem görecek. Bitcoin fiyatının bu tarihten önce ve sonra daha değişken olması bekleniyor. Genel olarak tarihe yaklaştıkça Bitcoin fiyatı düşüyor ya da yükseliyor.

1 Temmuz – Mt. Gox iade planı

Merkezi Japonya Mt. Gox bir zamanlar dünyanın en büyük Bitcoin borsasıydı. Dünya çapında Bitcoin ticaretinin yüzde 80inden fazlası borsadaydı. Platform yaklaşık 8 yıl önce 850 bin Bitcoin kaybettiğini açıkladıktan sonra kripto para piyasası çok uzun bir çöküş dönemine girdi. Çalınan Bitcoinlerin değeri o zaman 500 milyon dolardı ama şimdi 8 milyar dolardan fazla. Daha sonra yaklaşık 200 bin Bitcoin kurtardığını bildiren şirket bilgisayar korsanlarını kayıplardan sorumlu tuttu.

O zaman Mt. Alacaklı-borçlu konusu Gox müşterileri ile şirket arasında devam ediyor. Şirket iflas ederken Mt. Gox mütevelli heyeti Nobuaki Kobayashi alacaklıların son teslim tarihini 1 Temmuz 2020 Mart ayında mahkemeye erteleme kararı aldı. Bu tarih yaklaşıyor ve iade planı onaylandığında Mt. Gox müşterileri alacaklarının bir kısmını kripto ve fiat para biriminde geri alabilecekler.

1 Temmuz – Wyoming sigorta şirketleri için Bitcoin yatırım izni

Bu tarihten itibaren ABD Wyoming eyaletinde kayıtlı sigorta şirketleri Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmanın yolunu açıyor. Buna izin veren ve Mart ayında onaylanan yasa 1 Temmuzda yürürlüğe girecek. Gelişimin Bitcoin fiyatı üzerinde gözle görülür bir etkisi olması beklenmese de yeni yatırımcıların piyasaya kabulü ve akışı için önemli.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku