featured

Bitcoin İçin Elon Musk Rüzgarları Esebilir: Tesla Şirketi Ne Yapacak?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak daha önce de aktardığımız üzere Elon Musk kripto para piyasasındaki rüzgarlarını estirmeye devam ediyor. Özellikle ünlü ismin söylediği sözler ön plana çıkarken, Bitcoin ve kripto para yatırımcıları için büyük anlam ifade edebiliyor. Bitcoin (BTC) üretiminde yenilenebilir enerji kullanımının %50’nin üzerine çıkmasıyla beraber ünlü ismin geçtiğimiz haftalarda Bitcoin (BTC) için aktardığı sözler gündem oldu! İşte detaylar…

Bitcoin için Elon Musk rüzgarları devreye giriyor

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) üretimi bildiğiniz üzere uzun bir süredir çevreciler tarafından büyük tartışmalara konu oluyor ve birçok topluluk tarafından da büyük tepkilerle karşı karşıya. Bununla beraber geçtiğimiz günlerde Bitcoin (BTC) üretiminde yenilenebilir enerji kullanımının %50’nin üzerine çıkmasıyla beraber Elon Musk’ın Tesla üzerinden verdiği Bitcoin sözü gündem oldu.

FTX ABD Mahkemelerinden Bitcoin Satışı İçin Onayı Aldı: Sırada Ne Var?

Bildiğiniz üzere milyarder Elon Musk uzun bir süredir piyasalara olan etkisiyle biliniyor. Bununla beraber Elon Musk’ın elektrikli otomotiv şirketi Tesla, 2021 yılının Mart ayında Bitcoin ödemelerini kabul etmişti. Bununla beraber hemen ardından popüler isim, 2 ay sonrasında bu karardan vazgeçerek, Bitcoin’in yenilenebilir enerji yoksunu bir madencilik sistemine sahip olduğunu gündeme getirmişti ve kararından caymıştı. Birçok yatırımcı ise şimdi Bitcoin’e yönelik yenilenebilir enerji kaynağına yönelmesiyle beraber BTC tarafına dönebilir. Özellikle Tesla gibi büyük şirketlerden bu yönde atak bekleniyor. Hatırlayacağınız üzere o zamanlar Elon Musk, BTC madencileri tarafından harcanan toplam enerjinin en azından yüzde 50’lik kısmının yenilenebilir kaynaklardan sağlanması halinde Tesla’nın tekrardan Bitcoin ödemelerini kabul edeceğini dile getirmişti.

Bloomberg analisti konu ile ilgili açıklama yaptı

Konu ile ilgili açıklamalardan bazıları ise 14 Eylül günü Bloomberg analisti Jamie Coutts tarafından geldi. Coutts, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımla beraber BTC madenciliğinde kullanılan yenilenebilir enerji oranının yüzde 50’nin üzerine çıktığını aktardı. Bununla beraber düşen emisyonlar ve artan hash rate oranına dikkat çeken analist yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimin Çin’in 2021 yılında Bitcoin madenciliğini yasaklamasına paralel olarak hızlandığına dikkat çekti.

Popüler Analist Bitcoin İçin Uyardı: Daha Fazla Düşebilir!

Uzun bir süredir El Salvador’da resmi para birimi olarak bilinen BTC, tüm dünyaya örnek olmuştu. Benzer ülkeler arasında madenciliklerine önem veren ülkeler Butan, Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle bu ülkeler yenilenebilir kaynak kullanımına dikkat ediyorlar. Bununla beraber ABD tarafı da benzer operasyonlar için harekete geçti. Bildiğiniz üzere uzun bir süredir BTC tarafında parmağı olan ABD’de ABD’li senatörler, birçok kez Bitcoin madenciliğinin doğaya zarar verdiğini savunarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlere saldırmıştı. Her ne kadar doğa için zararlı olduğu savunulsa da dünyanın birçok yerinde artık aktif olarak kabul edilen bir para birimi olarak Bitcoin’i görebiliyoruz.

Peki, Tesla BTC’ye nasıl etki edecek?

Otomotiv şirketlerinden Tesla BTC ödemelerini kabul etmeden hemen önce BTC bir düşüş trendinin içerisine girmişti. 60 bin dolar bandının ardından 50 bin dolar bandına kadar gerileyen BTC, bu fiyat hareketinin hemen ardından 64 bin dolara kadar tekrar yükseliş yaşamıştı ve kuruluşların kripto para üzerindeki etkisini göstermişti. Öte yandan sürekli dalgalı bir hareket sergileyen Bitcoin için uzmanlar 13 Mayıs 2021 tarihine işaret ediyor. Tesla’nın BTC ödemelerinden vazgeçmesiyle beraber 57 bin dolardaki BTC hızlı bir düşüş yaşayarak 30 bin dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Henüz Tesla tarafından açıklama bulunmasa da uzmanlar Tesla tarafından gelen olumlu bir kararın Bitcoin’i yükseltebileceğini düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin İçin Elon Musk Rüzgarları Esebilir: Tesla Şirketi Ne Yapacak?