Bitcoin için 20 bin dolar beklentisi ne derece gerçekçi?

0 1

Bitcoin boğaları kripto para birimi fiyatının kısa süre içinde 20.000 $ a ulaşacağını defalarca iddia etti. Birçok analist bunun olacağına inanırken bazıları buna katılmıyor.

Popüler kripto boğası Joe007 bu haftanın başlarında Bitcoinin 20 bin dolara yükselmesi durumunda likidite sorunları yaşayacağını söyledi. Yalnızca birkaç yatırımcının kripto para birimini tüm zamanların en yüksek seviyesinde “gerçek dolar karşılığında” satın almak isteyeceğini belirtti. Tam tersine satın alma emirlerinin yokluğu daha derinlemesine bir fiyat düzeltmesini takip edecek olan tekliflerini düşürüyor.

BİTCOİN FİYATLANDIRMASI

Açıklamalar ortalama bir yatırımcının Bitcoinin gerçek değerini belirleyememesi üzerine durdu.

Aslında bu görüş Bitcoini belirsizlik zamanlarında iyi sonuç veren bir sigorta varlığı olarak gösterilen altın kategorisine dahil ediyor. Üçüncü çeyrekte hem kripto para birimi hem de değerli metal seansların en yüksek seviyesine çıktığında görüldü. BTC / USD yıl boyunca 12 bin 500 dolara yaklaşırken ve XAU / USD 2.000 doların üzerinde zirveye çıkarken yatırımcılar ihtiyatlı davrandı.

Bu varlıkların yukarı yönlü hareketlerini sürdürmek için dayanma gücüne sahip olup olmadığını söyleyemediler. Birçoğu kârlarını bir satışla kilitlerken diğerleri sadece yerel yükseklerden satın almaktan kaçındı. Sonuç olarak hem Bitcoin hem de altın düşüşe geçti.

Ve şimdi en azından Bitcoin yenilenen bir boğa koşusu ile 13 bin doların üzerine çıktığında daha sık olarak ‘düzeltme’ soruları yeniden ortaya çıkıyor.

M2 FAKTÖRÜ

Altın odaklı bir finansal analist olan SomaBull SeekingAlpha makalesinde değerli metalin fiyatının parasal enflasyonu geçmişte geride bıraktığını yazıyor.

M2 olarak adlandırılan endeks ülkedeki dolaşımdaki toplam para miktarını yani ABD dolarının devam eden arzını yansıtıyor. Altın standart zamanlarında yatırımcılar bir ons metalin fiyatını dolaşımdaki dolara karşı koyarak ölçüyorlardı.

ABD artık aynı standartta çalışmazken piyasa hala M2 üzerinden bir ons altının fiyatını ölçebiliyor.

St Louis Fed tarafından 1980lerde yapılan bir araştırmaya göre altın M2 trendini takip etmek için tipik olarak 12 çeyrek sürüyor. Bu mantıkla SomaBull değerli metalin 2020’nin M2 arz patlamasına göre düşük fiyatlı kaldığı sonucuna vardı.

Bununla birlikte analist fiyatının 2.000 doların ve hatta 3.000 doların üzerine çıkmasına neden olabilecek şekilde takip edeceğini de sözlerine ekledi.

Bunun nedeni M2deki bir başka dramatik yükselişin beklentileri. Piyasa ABD hükümetinin koronavirüs yardım fonunun bir parçası olarak en az 2 trilyon doları serbest bırakacağını tahmin ediyor. Buna karşılık ilk 2 trilyon dolarlık paketten sonra olduğu gibi altına bir başka yukarı itme gücü verecektir.

Bitcoin de takip edebilir

Aynı şekilde Bitcoin metal ile benzer özelliklerine dayanarak altının yukarı yönlü çağrısını takip etmeli. Bu boğalar için psikolojik bir hedef olmaya devam eden 20.000 dolara doğru net bir boğa koşusu anlamına geliyor.

Öyle görünüyor ki pazar daha cömert M2 arzı sayesinde 20 bin dolarlık teklifleri karşılamaya yetecek kadar likiditeye sahip olacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku