Bitcoin i bir gecede 10 bin doların üzerine çıkaran alımların perde arkası

0 0

Bitcoin (BTC) fiyatı 2 Haziran gününün ilk saatlerinde kritik 10 bin dolar direncinin üstüne çıktı. Gece saatlerinde 10 bin 300 doların da üstüne çıkan Bitcoin kısa bir düzeltmenin ardından 10 bin 154 dolar seviyesinden işlem görmeye başladı.

2 Haziran günü Twitter üzerinden çeşitli veriler paylaşan istatistik firması Skew gece boyunca devam eden alım sürecinin detaylarını grafiklerle açıkladı.

Aşırı alımlar geceye damgasını vurdu

Paylaşılan tweette Bitcoini 10 bin dolara taşıyan alım sürecinde 100 milyon doların üzerinde likidite sağlandığı belirtildi.

30 Mayıs tarihinden bu yana alım ve satım hacimlerinin benzer biçimde yatay seyrettiğini ortaya koyan grafikte 2 Haziran itibarıyla yaşanan aşırı alımlar dikkat çekti.

Yıl boyunca ulaşılan en yüksek alım miktarı

Skew tarafından paylaşılan diğer grafikte ise bu yıl gerçekleşen en yüksek alım miktarının gece saatlerinde yakalandığı ortaya konuldu.

Grafikte yıl boyunca aralıklarla alım baskısının arttığı ancak 2 Haziran tarihinde tavan yaptığı dikkatlerden kaçmadı.

Satışların kırmızı renkte gösterildiği grafikte mart ayında yaşanan ani fiyat düşüşündeki satış baskısının büyüklüğü ise bir kez daha gözler önüne serildi.

Uzun vadeli sözleşmelerde 10 bin dolar etkisi

Uzun vadeli sözleşmeler de 10 bin dolar üstü fiyatlarıyla dikkat çekti. Binance OKEX BitMEX Huobi gibi önde gelen borsaların vadeli işlem sözleşmeleri 10 bin 100 ve 10 bin 500 dolar arasında değişiyor.

Ekim 2020 vadeli sözleşmelerin fiyatları 10 bin 300 dolar ve üstüne işaret ederken Ocak 2021 tarihli Deribit sözleşmesi 10 bin 500 dolar fiyatı ile dikkat çekiyor.

Garip olarak nitelendirilen işlemler

Piyasaların 10 bin 340 dolara tırmanmasıyla birlikte borsalara olan ilgi arttı. Özellikle de Bitfinexte Coin Metricsin “oldukça garip” olarak tanımladığı işlem davranışı kayıtlara geçti.

Şirket “Bitfinex üzerindeki Bitcoin fiyatları oldukça garip bir şey yaptı ve piyasanın geri kalanına göre 40 dolar yüksek işlem gördü” diye açıkladı.

2 Haziranda yayımlanan bir diğer Coin Metrics raporunda ise Bitcoin alım satımına dikkat çekildi ve BTC/USD paritesi 10 bin dolar seviyesini geçince şaşırtıcı oranların ortaya çıktığı vurgulandı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku