Bitcoin i altına göre daha ayrıcalıklı yapan 7 etken

0 0

Bitcoin milyarderi ve Gemini borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss güvenli liman sınıfına giren varlıkları karşılaştırdı.

Winklevoss 27 Ağustos günü resmi blog sayfasında bir makale yayınladı. Bu makale ile altın gümüş ve türevleri gibi değer varlıkları içerisinde Bitcoinin ayrıcalıklı olduğunu 7 maddede ortaya koydu.

Güvenli liman olarak nitelendirilen varlıklar gerçekten güvenli mi?

Winklevoss yatırımcıların tercihlerini güvenli olduğunu düşündükleri altın gümüş petrol ve dolar gibi varlıklardan yana kullandıklarını ancak bu varlıkların tümünde kendine has dezavantajların olduğuna değindi.

Yatırımcı altın gümüş petrol gibi varlıkların taşınması ve depolanmasının güç olduğunu anımsatarak bu varlıkların değerini azaltan etkenin sabit arz eksikliği olduğunu özellikle vurguladı.

Winklevoss bu değer varlıklarına ait yeni rezervlerin bulunmasıyla fiyatlarının azalma ihtimali olduğunu iddia etti.

Rağbet gören BTC olacak

Winklevoss makalesinde enflasyon ve değer istikrarsızlığını ABD dolarının en önemli sorunu olarak nitelendirdi.

Yatırımcı “Doların son zamanlarda gösterdiği performans enflasyon ve ekonomik belirsizlik nedeniyle uzun süre istikrarsız bir duruma gelebilecek potansiyeli bulunuyor dedi ve ekledi:

“Gayrimenkul veya borsa gibi varlıklara yatırılan para miktarında artış yaşanacak. Altın veya Bitcoinde biriktirilen para bankalardaki mevduatları aşacak. Bitcoin hızla altını geçecek.”

Winklevoss toplam arzı 21 milyon olan Bitcoinde enflasyonun görülmesini imkansıza yakın olarak değerlendirerek Bitcoinin “enflasyona karşı uzun vadeli koruma” sağladığını belirtti.

Altına göre BTCnin 7 avantajı

Yatırımcıya göre BTCnin altına oranla daha fazla avantaj sağladığını gösteren 7 madde bulunuyor. 

Toplam Arz Sabit Kıt
Dayanıklılık Yazılım Donanım
Taşınabilirlik Tıpkı e-mail gibi internet üzerinden dünyanın her yerine gönderilebilir Her külçe 11 kg’dan fazla ağırlıkta
Bölünebilirlik 000000001 Bitcoin Troy ons (~31 gram)
Depolama Dijital cüzdan Fiziksel kasa
Sahtecilik Değerinden daha masraflı bugüne kadar hiç olmadı Zor ama mümkün
Piyasa değeri 212 milyar dolar 9 trilyon dolar

Bu avantajlar doğrultusunda yatırımcı Bitcoinin altından daha fazla değerleneceğini belirtti. Altının toplam piyasa değerini 9 trilyon Dolar ve BTCnin 45 kat artacak potansiyele sahip olduğunu söyledi. BTCnin uzun vadede 500.000 Dolar gibi bir rakamı görebileceği öngörüsünde bulundu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku