Bitcoin i 12 bin dolardan 20 bin dolara çıkaran faktör ne?

0 0

 Ekim ve Kasım ayları Bitcoin için güçlü bir yükselişin olduğu aylar olarak tarih sayfalarına yazıldı. Kripto para birim 11.000-12.000 Dolar seviyelerinden tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 Dolar a ulaştı. 2017 sonundaki ralliyle mukayese edildiğinde rallinin gücünün hemen hemen aynı seviye olduğu söylenebilir.

Piyasa verileri incelendiğinde neredeyse yalnızca bir grup yatırımcının bu yüzde 65in üzerindeki ralliyi yönlendirdiği görülüyor. Bu yatırımlar da gün geçtikçe artan  kurumsal benimsemeden kaynaklanmaktadır.

Rallinin arkasındaki faktör

 Son birkaç ay içinde önceki rallilerle kıyaslandığında yatırımcılar bu ralliye dair farklı bir şey fark ettiler.

Bundan önceki rallilerin vadeli işlemler piyasasındaki kuvvetli dalgalanmalar gösterdiği yerlerde bu ralli nispeten sessiz kaldı. Buna yüksek fonlama oranları ve yüksek açık pozisyon gibi faktörler kanıt olarak gösterilebilir Aşağıdaki grafiği paylaşan bir analistin belirttiği gibi:

 “Fiyatlar yaz zirvesinden bu yana neredeyse iki katına ulaştı fakat OI (açık pozisyon) şu anda hem USD hem de BTC teminat piyasalarında aynı seviyelerde.”

 Bundan önceki boğa piyasalarında ralliler açık pozisyon ve fonlama oranlarında güçlü artışlara şahit oldu burada da birçok yatırımcının uzun pozisyon aldığını söyleyebiliriz. Bu genellikle rallinin türevler tarafından yönetildiği ve spot piyasanın vadeli işlem piyasalarını takip edeceği anlamına geliyordu.

 Bu mevcut rallinin spot alıcılar tarafından yönlendirildiğini yukarıdaki grafiktete görebiliriz. Spot alıcıları genellikle kısa vadeli yatırımcıların aksine uzun vadeli Bitcoin satın alır.

Kurumsal FOMO

Açıkça şunu ifade edebiliriz: Son rallide kurumsal oyuncuların rol oynadığını gösteren somut işaretler var.

 BlockTower Capital CIOsu Ari Paul geçtiğimiz günlerde ralli hakkında şöyle bir yorumda bulundu:

 “Bu rallinin çoğunda ABD saatlerinde algoritmik tarzda satın alma ve Asya saatlerinde sabit bir etkinlik gördük. Bunlar büyük mıktarlarda satın alan varlıklı bireyler

 Beklediğinden biraz daha uzun zaman alsa da Paul Tudor Jones gibi hedge fon yöneticilerinin hem kişisel olarak hem de hedge fonları için Bitcoine yatırım yapma eğilimi hızlanıyor. “

 Dahası son zamanlarda Bitcoine destek veren pek çok milyarder ve önemli Wall Street figürleri ortaya çıktı.

 Bunlar arasında Paul Tudor Jones Stanley Druckenmiller ve 1.6 trilyon dolardan fazla servete sahip BlackRock Rick Riederde bir CIO yer alıyor.

 Büyüyen perakende etkisi

 Gelgitlerin en azından hafta içiinde değişmeye başladığını söyleyebilirz.

 BitMEXteki fonlama oranı son zamanlarda son birkaç ayın en yüksek seviyesine doğru güçlü bir yükseliş kaydetti. Analist Tyler D. Coates şunları söyledi:

 “Bitmexin günlük fonlama oranı büyük bir endişe kaynağı ve zayıf ellerin güçlü ellerin sattığını satın aldığının bir işaretidir. Son finansman artışı 24 Kasımda gerçekleşti. “

 Bu Salı akşamı görüldüğü gibi zaten bir düşüşü tetikleyen 20.000 Dolar lık dirence Bitcoine spekülatif olarak giriş yapan perakende yatırımcılarının arttığını gösteriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku