Bitcoin halving yaklaşıyor… İşte bilmeniz gerekenler

0 3

Bitcoin halving’i anlamak için önce Bitcoin madenciliğini anlamanız gerekir. Bitcoin madenciliği transferleri onaylamak ve bunları kalıcı olarak halka açık blok zincirine yazmak için yapılan matematiksel doğrulama işlemidir. Bitcoin madencilerine “madenciler” de denir. Madencilerin bu matematiksel doğrulamaları yapmak için teşviklere ihtiyaçları vardır. Bu teşvik her blok zincirinde üretildiğinde verilen 12.5 BTC ödülü ile sağlanır.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Bitcoin blok zincirindeki her blok arasında 10 dakika vardır. Böylece her 10 dakikada bir blok üretilir. Bu aynı zamanda her 10 dakikada bir 12.5 BTC üretildiği anlamına gelir. Şu anda her gün 1800 yeni BTC piyasaya girdiğini gösteren 1800 BTC üretilmektedir.

Halving Bitcoinde blok ödüllerini yarıya indirme sürecidir. Bitcoin sistemi nedeniyle bu olay her 210 bin blokta bir gerçekleşir. Bu yaklaşık 4 yıla karşılık gelir. Bitcoinin mucidi Satoshi Nakamoto blok ödüllerinin her 210 bin blokta yarıya indirileceği bir sistem tasarlayarak enflasyona karşı korunan bir varlık yaratmayı amaçladı. Bu şekilde Bitcoin üretimi yıllar içinde giderek azalacak. Her seferinde piyasaya daha az yeni Bitcoin gireceğinden enflasyon bu oranda düşecek.

Bitcoin halving ne zaman?

Bugüne kadar iki blok ödül yarısı gerçekleşti. Birincisi 2012de ikincisi 2016daydı. İlk halving’de 50 BTC olan blok ödülü 25 BTCye düşürüldü. İkinci halving’de bu ödül 12.5 BTCye çekildi. Şimdi üçüncü halving yaklaşık 12-13 Mayıs arasında gerçekleşecek. Blok ödülü bu sefer 6.25 BTCye düşecek. Böylece günlük üretilen BTC miktarı 900e yükseltilecek. Bu pazara yeni giren BTCler tarafından yaratılan satış baskısının yarı yarıya azalacağı anlamına geliyor.

Bitcoin halving neden önemli?

Bitcoin halving’e atfedilen temel önem fiyat üzerindeki etkisinden kaynaklanıyor. Bitcoinin fiyatı blok ödülünün yarıya indirilmesinden bir yıl sonra önemli ölçüde arttı. Bu fiyat artışının madencilerin BTC üzerindeki satış baskısındaki düşüş ve kripto para arzının giderek azalmasıyla tetiklendiği varsayılıyor. Bitcoin talebinin halving sonrası aynı kalması durumunda arzın yüzde 50 düşmesi bu nedenle de ekonominin temel prensibi nedeniyle fiyatın artması bekleniyor. Halvingin bir diğer önemi yıllık enflasyonunun yüzde 17ye düşmesi. Halving gerçekleştikten sonra Bitcoinin yıllık enflasyonu yüzde 17ye düşecek ve Bitcoinin sıkıntısı altınla eşitlenecek.

Bitcoin halving tahminleri

Bitcoinde yarıya indirilen blok ödül kısa vadede fiyat açısından önemli bir artış getirmedi. Bu artış 1 yıl içinde gerçekleşti bu da genellikle orta vadeli olarak ifade edilebilir. Küresel yatırım bankası Jefferies Groupun küresel sermaye stratejisi başkanı Chris Wood geçtiğimiz günlerde yatırımcılara 30 Nisanda gönderilen bir notta ayrılmadan önce Bitcoin satın almalarını tavsiye etti ve “Çünkü Bitcoin 2012 ve 2015teki blok ödülünün yarısından sonra olduğu gibi artmaya devam edecek ” ifadeerini kullandı.

Aşağıdaki tabloda halvingler’i görebilirsiniz:

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku