Bitcoin fiyatı ne olacak? Kim, ne diyor?

0 2

Son birkaç ay içinde Bitcoin fiyatı son derece değişken bir şekilde hareket etti. Şubat ayı ortalarında 10 bin dolar olan Bitcoin geçen ay 3 bin 700 dolara düştü ve bugün 7 bin 300 dolar civarında işlem görüyor.

BİTCOİN ANALİZİ İÇİN TIKLAYIN

Salgından kaynaklanan küresel ekonomik koşullar ışığında Bitcoinin fiyatına ne olacağı büyük tartışma konusu. Social Capital eski Facebook yöneticisi ve CEOsu Chamath Palihapitiya yakın zamanda Bitcoinin yüzde 5 ila 10 arasında günde milyonlarca dolar değerinde olduğunu söyledi. Bu yılın başlarında Tesla CEOsu Elon Musk kripto paranın dünya çapında büyük bir para veritabanı olabileceğine inanmadığını söyledi. Milyarder yatırımcı ve Bridgewater Associatesin kurucusu Ray Billio dünya para birimlerindeki potansiyel bir kriz sırasında yatırımcıların Bitcoin yerine altın altında kalacağına inanıyor.

Bitcoin fiyatı konusundaki tartışmalar Bitcoin tarihinin üçüncü yarılanma olayı olarak önümüzdeki 34 gün boyunca daha da alevlenebilir.

Forcoya göre Bitcoin CEOsu ve kripto para madenciliği şirketi Blockware Solutions Matt D’Souza bu yaklaşan etkinliğin Stephan Livera podcastindeki etkileri hakkında konuştu. Blockware Solutions yakın zamanda Bitcoin fiyatının ağdaki madencilerin verimlilik seviyesinden nasıl büyük ölçüde etkilendiğine dair bir rapor yayınladı. Rapor aynı zamanda yarılanma bağlamında madencilikle ilgili olguyu da kapsıyor.

“Bu Bitcoin için bir tür mükemmel fırtına gibi” diyor D’Souza.

“Madencinin teslim olması Bitcoin fiyatı için iyi”

Bitcoindeki arz oranının ekonominin arz tarafında yarıya indirilmesinin bariz etkileri zaten bilinirken Blockware Solutions yarılanma olayının sonuçlarının arzdaki değişikliklerin çok ötesine geçtiğini belirtiyor.

Raporda düşük kar marjına sahip verimsiz madencilerin yarıya kadar gerçekleştikten sonra ağdan ayrılmak zorunda kalacağı ve yeni üretilen Bitcoinlerin daha güçlü ellerde olacağı vurgulanıyor.

DSouza “Kapitülasyon çok iyi bir şey. Verimsiz madencileri ortadan kaldırır. Onların ödülleri düşük elektrik maliyetleri olan üretken madencilere dağıtılıyor ve bunlar güçlü eller. Bitcoini ellerinde istiyoruz çünkü çok fazla Bitcoin satmaları gerekmiyor. Kâr marjları çok iyi daha az satış baskısı olacak çünkü çok fazla Bitcoin satmak zorunda değiller bu yüzden Bitcoin fiyatı yükselebilir” diyor.

D’Souzaya göre verimsiz madencilerin elektrik faturalarını ve diğer maliyet kalemlerini karşılamak için daha yüksek toplam madencilik ödülü yüzdesi satması gerekiyor. Bu pazarda daha fazla satış baskısı yaratır.

Blockware Miningin CEOsu “Son derece sağlıklı olacak” dedi. Yarıya inmeyi teşvik ediyoruz. Ondan korkmuyoruz. Hoş geldiniz” şeklinde konuşuyor.

Öte yandan DSouza verimsiz madenciler ağdan ayrılmadan önce Bitcoin fiyatında kısa süreli bir düşüş olabileceğini açıkladı. Bunun nedeni bazı madencilerin iş sözleşmeleri nedeniyle bir süre telafi etmesi gerektiğidir.

DSouza “Bazı madenciler anlaşmalarından dolayı kayıpla çalışmak zorunda kalacaklar bu da ürettikleri tüm Bitcoinler satılacağı için daha fazla satış baskısı ekleyecek. Ve sonra hazinelerine dokunmak zorunda kalacaklar. Bunun da satılması gerekecek ve bu nedenle daha fazla satış baskısı oluşacaktır. Bütün bunlar rahatlama için olmalı” dedi.

 

D’Souzaya göre Bitcoin fiyatı mevcut seviyelerde kalırsa verimsiz madencilerin ağdan çıkması iki ila üç ay sürebilir.

Madencinin teslimiyetinin faydalarına ek olarak D’Souza gelecek ayki yarı fiyatının Bitcoin fiyatını etkileyebileceği diğer yollardan da bahsetti. Blockware Solutions CEOsu etkinliğin Bitcoin pazarındaki talep tarafını da etkileyeceğini öngörüyor.

DSouza “Herkes yarının tipik olarak olumlu olduğunu biliyor. İnsanlar arz yönlü ekonominin iyileşeceğini ve bu durumun talep tarafındaki hassasiyeti artıracağını anlıyorlar” ifadeleri kullandı.

Son olarak D’Souza madencilerin Bitcoinlerini teminat olarak göstermeye başladığını ve bu da ağdaki satış baskısını azaltması gerektiğini savundu. D’Souzaya göre madenciler Bitcoin varlıklarına karşı nominal para alabildiklerinde faturalarını ödemek için Bitcoin satmaları gerekmiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku