Bitcoin, ethereum tam şeffaflık sunuyor

0 4

Monero (XMR) kullanıcıları işlemlerini perdelemeyi seçtiklerinde gönderen ve alıcı izlenemiyor. Bir Europol’un bu bulgusu XMR işlemlerinin kullanıcıların kimlik tanımlamalarını ortaya çıkarabileceği konusundaki önceki bulgularla çelişiyor.

Monero ağı için blokzinciri analizi imkansız

En azından yetkililer söz konusu olduğunda Monero ağındaki işlemlerin izlenmesi imkansız. Europol’un Avrupa Siber Suçlar Merkezi’nin yakın tarihli bir sunumu ayrıntılı araştırmaların bile IP işlemlerini veya kripto para hareketlerini ortaya çıkaramadığını gösterdi.

Monero hakkındaki detaylar Blockchain Allianceın bir web seminerinde paylaşıldı. Europol uzmanı Jerek Jakubcekin paylaştığı ayrıntılar Europolun anonim dijital paraların gelişimini yakından takip ettiğini de ortaya koydu. Jacubcek; “Şüpheli Tor ve [Monero] nun bir kombinasyonunu kullandığında fonları izleyemiyoruz IP adreslerini takip edemiyoruz. Yani yolun sonuna geldik. Bitcoin blok zincirinde ne olursa olsun göründüğü için makul ölçüde uzağa gidebiliyorduk” açıklamasında bulundu.

Monero işlemlerine özel ilgi Avrupa makamlarının anonim kripto kullanımını engellemeye çalıştıklarının altını çiziyor. Geçen yıl Europol önde gelen Bitcoin (BTC) mikserlerinden (kripto ağındaki işlemleri anonim hale getirmek) biri olan Bestmixer için sert önlemler almıştı. BTC mikseri kullanılsa bile işlem kökenleri hakkında bir şeyler ortaya çıkarılabiliyordu.

Ancak anonim bir dijital para ve Tor tarayıcısının kombinasyonu tüm izleri maskelemek için kullanılabilecek bir yaklaşım gibi görünüyor. Monero protokolü geçmişte IP adreslerini açığa çıkarabilecek bir hataya sahipti ancak şimdi tüm verileri örtmek için daha fazla yöntem var.

Bitcoin ethereum tam şeffaflık sunuyor

Bitcoin ve Ethereum gibi diğer blok zincirler tüm işlemleri izlemek için zor ama şeffaf bir yol sunuyor. Ancak fonlar Monero blok zincirine girdiğinde iz sona eriyor. 

Monero blok zincirini takip edememe dijital parayı hala taşıyan borsalarda sorun çıkarabilir. 2020de bazı borsaları sadece itibari para transferlerini değil aynı zamanda kripto varlıkların kökenlerini rapor etmeyi zorunlu kılan düzenlemeler geliyor. XMR ile bunu başarmak imkansız çünkü en büyük sorun bazı XMR’nin yasadışı faaliyetlerle veya diğer varlık hırsızlıklarını gizlemekle elde edilebilmesi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku