Grayscale Yöneticisi: Bitcoin ETF Davası İki Sene Sürebilir!

34

Varlık yönetim şirketleri, düzenleyicilerin çekimser kaldığını söyleyerek, ABD’de bir spot Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonuna onay almak için mücadele etmeye devam ediyorlar.

Bitcoin ETF ne zaman onay alır?

Grayscale Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm, şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) spot Bitcoin ETF’ye dönüştürmek için girdiği hukuk mücadelesine değindi. Salm, Grayscale’in SEC’ye karşı argümanının temelini açıklarken, davayla ilgili en çok sorulan soruları da yanıtladı. Salm’e göre SEC’nin spot Bitcoin ETF başvurularını reddetmesi, vadeli işlem ve spot Bitcoin ETF’leri birbirinden ayırıyor ve aralarında bir fark olduğuna işaret ediyor. Ne var ki Grayscale, bu farklılıkların ETF başvurusu için onay almayla ilişkili olmadığını ve hem vadeli işlem hem de spot Bitcoin ETF’lerin aynı spot BTC piyasasına dayalı olduğunu öne sürüyor.

Yatırımcı Verileri Bitcoin (BTC)'in Düşebileceği Son Fiyatı Ortaya Koyuyor!

Dolayısıyla Grayscale hukuk ekibi, Bitcoin vadeli işlem ETF’leri onay alırken spot ETF’lerin reddedilmesinin “adil olmayan bir ayrımcılık” olarak değerlendirilebileceğini düşünüyor. Salm, bu tutumun İdari Usül Yasası ve 1934 Menkul Kıymetler Yasası gibi bir sürü yasayı ihlal ettiğini iddia ediyor. Salm’in yanıtladığı en çok sorulan sorulardan biri ise “Bir spot Bitcoin ETF ne zaman onay alır?” oldu. Yönetici kesin bir zaman vermese de (birçok faktörden dolayı), bir iki yıl alabileceğini tahmin ediyor. Yine de Grayscale, argümanlarının güçlü olduğuna ve mahkemenin lehine karar vereceğine inanıyor.

ETF – Kripto para ETF’si nedir?

Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi, ETF; portföy çeşitliliği sağlamak adına oluşturulan ve menkul kıymetler borsalarında işlem gören borsa yatırım fonlarının kısaltmasıdır. Borsa Yatırım Fonu (Exchange-traded Funds, ETF), geleneksel borsalarda işlem gören bir yatırım fonu çeşididir. Hisse senedi, emtia veya tahvil gibi varlıkları içerebilirler. ETF’ler menkul kıymet veya tahvil endeksine sahiptir. ETF hisseleri aslında, borsada işleme konan menkul kıymet sepetinden ibarettir. Hisse senetleri, yatırım fonları veya tahvil gibi varlıkları bir araya getirerek yatırımcıya sunarlar. Maliyetlerinin düşük olması, vergi verimliliği sunması ve menkul kıymet biçimde çalışmasından ötürü, geleneksel piyasalara yatırım yapan kişi ya da kurumlar için cazip bir seçenek haline gelmiştir.

Kritik Metrik Zirvede: Bitcoin 50 Bin Dolara Ulaşacak Mı?

2021 yılının popüler konusu haline gelen kripto para ETF’leri, düzenlemelere uygunluğu konusunda tartışmaları devam eden sanal varlıkların, geleneksel borsalarda işleme konması için köprü niteliğini taşır. Kripto para tabanlı ETF’ler, bir veya daha fazla dijital para biriminden oluşturulan fondur ve fiyat değişiklerini izler. Geleneksel ETF yapıları gibi çalışan kripto ETF’ler, resmi bir borsada yer alan hisse senetleri gibi işlem görür. Herhangi bir kripto para birimine ait ETF’nin işleme alınabilmesi için, ilgili kurumun düzenlemelerine uygun olması ve arka planda yer alan şirketin, tüm sorumluluğu üstlenmesi gerekir. Bu sayede yatırımcılar, borsa yatırım fonundaki haklarını temsil eden hisse satın alırlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku