Bitcoin Düşüşlerini Bilen Analist: Bu Korkutan Seviyeler Geliyor!

Bitcoin Düşüşlerini Bilen Analist: Bu Korkutan Seviyeler Geliyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasasında 2022 yılını arkamızda bırakırken, 2023 yılının ilk haftasında Bitcoin piyasası kısmen yenilenmiş yatırımcı hissiyatına sahip. CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasasının değeri anlık olarak 889 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Piyasa değerinde yaşanan bu artış, piyasadaki son yükseliş fiyat hareketlerine bağlanabilir. Verilere göre, büyük kripto para birimleri Bitcoin ve Ethereum, BTC’nin 17.000 dolarlık direnç seviyesini aşmasına rağmen fiyatlarında bir artış yaşıyor. İşte detaylar…

Lider kripto para birimi Bitcoin yükselişe mi geçiyor?

Kripto para piyasasının değerindeki mevcut yükselişten sonra analistlerden yorum gecikmedi. Kripto para piyasasının yakından takip edilen analistlerinden Analist Capo, fiyatlardaki bu yükselişin sürekli olmadığını açıkladı. 2022 yılında Bitcoin (BTC) düşüşünü doğru bir şekilde tahmin etmesiyle ünlenen analist, mevcut piyasa yükselişinin muhtemelen bir boğa tuzağı olduğuna inanıyor.

Bir yatırımcı bir direnç seviyesini aşan bir varlık satın aldığında bir boğa tuzağı oluşur; bu, teknik analize dayalı sık kullanılan bir yaklaşımdır. Çoğu kaçışın ardından önemli kazanımlar gelmesine rağmen, güvenlik hızla U dönüşü yapabilir. Şimdi, Bitcoin 17.000 doları aştığında bile, daha önce kriptoarena.com olarak aktardığımız analist Capo olarak bilinen analist, 698.800 takipçisine bir piyasa düzeltmesi beklediğini tweetliyor.

Öte yandan kripto para analistinin gözü hala lider kripto para birimi Bitcoin’in üzerinde bulunuyor. Fakat Bitcoin (BTC) halen düşüşte bulunuyor. Capo’nun sözleri ise şu şekilde:

“Kendinize sorun: neden burada satın alıyorum? FOMO yüzünden mi? Düşüş trendinin başlangıcından beri olduğu gibi rastgele pumplara sahip rastgele altcoinler görüyorsunuz ve satın alma ihtiyacı hissediyorsunuz. Bunun dip olabileceğini düşünebilirsiniz.”

Ancak bu duygu tepkiyle karşılandı. Bir kullanıcıya göre, Bitcoin dört yıllık bir piyasa döngüsünü takip ediyor. Bu döngü BTC tarafından kırılmazsa, bu yıl gelecek yılki boğa piyasasından önceki birikim dönemi olacaktır.

Ancak daha sonra BTC liderliğindeki bu rallinin sürdürülebilir olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor. CoinGecko’ya göre, mevcut rallideki en büyük kazananların tümü, CryptoCapo tarafından belirtildiği gibi rastgele altcoin’lerdir. Ancak piyasa daha iyi bir makroekonomik durum beklerken, “rastgele altcoinlerin” rallisi önümüzdeki birkaç gün içinde devam edebilir. İşte Capo’nun yatırımcılara sabırlı olmasını aktardığı tweet’lerinden biri:

“Uzmanlar bu hafta açıklanacak TÜFE verilerine dikkat etmelidir!”

Makroekonomik göstergelerin kripto para piyasası üzerinde etkisi bulunuyor. Ancak CryptoCapo, S&P 500’ün toparlanmadan önce başka bir düşüş dönemi yaşayacağını tahmin ettiği için makro tarafta düşüş eğilimi gösteriyor.

Bu hafta yayınlanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileriyle, makroların bu kripto rallisini destekleyip desteklemediği henüz belli değil. Ancak Bitcoin, 17.552 dolarda daha güçlü bir dirençle karşı karşıya kalırken, tüm piyasanın izlediği bu ralli, büyük bir düzeltme tehlikesiyle karşı karşıya olabilir.

Uzun vadede, eğer BTC dört yıllık piyasa döngüsünü takip etmeye devam ederse, Bitcoin liderliğindeki bir ralli kripto piyasası için muazzam kazançlar sağlayacaktır. Bununla birlikte, kısa ve orta vadeli yatırımcılar, ABD Federal Rezervinin piyasadaki duruşunu belirleyeceğinden, bu hafta açıklanacak olan TÜFE verilerine dikkat etmelidir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin Düşüşlerini Bilen Analist: Bu Korkutan Seviyeler Geliyor!