Bitcoin dünyanın en büyük 49’uncu şirketi oldu

0 0

Coinmarketcap verisine göre 30 Temmuz itibariyle piyasa değeri 169 nilyar dolara ulaşan Bitcoin kripto para piyasası pastasının yüzde 64ünü oluşturuyor. Bu rakamlar göz önüne alındığında Bitcoin bir şirket olsaydı bugün dünyanın en büyük 50nci kurumu olacaktı.

Dünyanın en büyük 2 bin şirketinin yer aldığı Forbes Global 2000 listesine göre 5 Mayıs 2019 tarihi itibariyle dünyanın en büyük şirketi Apple. Akıllı telefon tablet ve bilgisayar üreten firmanın piyasa değeri 961 milyar 300 milyon dolar. Appleı 946.5 milyar dolarla Microsoft ve 916.1 milyar dolarla Amazon takip ediyor. Bu şirketlerin her birinin değeri Bitcoinin yaklaşık 6 katı büyüklükte.

Bitcoin Forbes listesinde olsaydı 175.5 milyar dolarlık HSBC Group ve 161.1 milyar dolarlık Citigroup arasında 50. sırada yer alacaktı.

Birçok şirketin ikinci çeyrek raporunu sunmasının ardından listede durum değişti. Yeni veriler ışığında Microsoft Appleı geçerek piyasa değeri 1 trilyon doların üzerinde olan tek firma oldu. Güncellenen listeye Bitcoin dahil edilseydi 49uncu sırada yer alacaktı.

Bitcoini 172.5 milyar dolarla PetroChina ve 168.9 milyar dolarla HSBC Group takip edecekti.

Temmuz ayında Bitcoinin piyasa değeri 232 milyar dolara kadar yükseldi. Bu rakamı baz aldığımızda Forbes Global 2000 listesinde Bitcoin 26ncı en büyük şirket olacaktı.

Borsada işlem gören şirketlerin toplam değerine nazaran kripto para piyasasının toplam değeri oldukça ufak kalıyor. Dünya Bankası verilerine göre 2018 itibariyle borsada işlem gören şirketlerin toplam değeri yaklaşık 68 trilyon dolar seviyesinde.

Kripto para piyasasının toplam değeri ise bugün itibariyle 264 milyar dolar. 

Bu rakamlar göz önüne alındığında kripto para piyasasının tamamı borsada işlem gören şirketlerin tamamının piyasa değerinin yüzde 0.38ine denk geliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku