Bitcoin diğer piyasalardan nasıl ayrışıyor?

0 0

Borsayı ve genel kripto para piyasası performansını ve Bitcoinin bunlardan neden farklı olduğunu açıklamanın dört nedeni var.

Yeni enfeksiyonlardaki rekor günlük artış

Devam eden koronavirüs salgınında birçok ülke enfeksiyon sayılarında hızlı artış gördü. Amerika Birleşik Devletlerinde yeni vakalar 86.000 ile yeni bir günlük rekora ulaştı ve toplam vaka sayısı  8.834.393 kişiye ulaştı.

Hem Hindistanda hem de Brezilyada her birinin 5 milyonun üzerinde olduğu bildirilen benzer sayıda  vaka var. Covid-19 salgınının yakın vadede  sonu görünmüyor. Ekonomik iyileşme hala bir zaman çizelgesi olmadan ve ana akım ve kripto piyasalarında paniğe neden oluyor. Havayolları ve Turizm gibi birçok büyük sektör ölümcül bir şekilde etkilendi ve yeniden şekillendi.

Teşvik paketi belirsizliği

Amerika Birleşik Devletlerindeki bir sonraki ekonomik teşvik paketi hala kesin değil ve piyasalarda daha fazla belirsizliğe neden oluyor. New Yorktaki Great Hill Capital LLCnin yönetici üyesi Thomas Hayes “Teşvik şimdi seçimden sonraya ertelendi ve piyasa bugün bunu sindiriyor” dedi.

Covid-19un yol açtığı kötümser gelecek nedeniyle üç büyük ABD hisse senedi endeksi Mart ayında bir yılın en düşük seviyesine ulaştı. 23 Martta Merkez Bankası sınırsız niceliksel genişleme (QE) para politikasını açıkladı. O zamandan beri hem borsalarda hem de kripto piyasasında bir boğa koşusu gördük. Varlıkların fiyatındaki artış öncelikle bol miktarda parasal arzdan kaynaklandığından Bitcoin ve tüm kripto piyasasının borsa ile korelasyonu da yüksekti.

Borsa ile kripto piyasasında yüksek düzeltme

Sınırsız QEnin yeni para arzı nedeniyle hem S&P 500 hem de Nasdaq 2 Eylülde rekor seviyelere ulaşırken Dow Jones 3 Eylülde ulaştı. Teknoloji devi Teslanın hisseleri 20 Martta 70.10 $ gibi düşük bir seviyedeydi ancak rekor seviyeye ulaştı. 1 Eylülde 50249 dolar fiyatta % 700 artış yaşadı

Ethereum bu yıl 1 Eylülde 2 yılın en yüksek seviyesi olan 490 dolar civarında zirve yaptı. Bitcoin 17 Ağustosta 1 yılın en yüksek seviyesi olan 12.470 dolara ulaştı.

Hem Dow hem de Nasdaq 13 Ekimde düşmeye başladı ve birkaç günlük konsolidasyondan sonra 23 Ekimde ikinci bir düşüş yaşadılar. Bu Bitcoin hariç genel kripto piyasasının düşmeye başladığı güne denk geliyor. Eth 23 Ekimde 422 dolardan şu anki fiyatı 378 dolara % 10.4lük bir düzeltme yaşadı. Aslında Bitcoin dışındaki tüm büyük kriptolar 23 Ekimden beri düşüş yaşıyor.

  Bitcoin Farklı

Son zamanlarda Bitcoin hakkında bir dizi olumlu rapor yayınlandı ve bir kurumsal yatırımcı dalgası devreye girdi. MicroStrategy iki ayrı yatırımla Bitcoin satın aldı ve şu anda toplam 425 milyon dolarlık alım fiyatı ile toplam 38.250 Bitcoin tutuyor.

MicroStrategy ayrıca daha fazla Bitcoin satın alma planlarını duyurdu ve CEO Michael Saylor kişisel olarak 17.732 Bitcoine sahip olduğunu açıkladı.

Hem Twitter hem de Square CEOsu Jack Dorseyin Bitcoinin sağlam bir destekçisi olduğunu onayladıktan sonra Square 8 Ekimde 50 milyon dolara 4.709 bitcoin satın aldığını duyurdu.

Bitcoin borsadan makro ayrılma belirtileri de gösterdi. Bitcoinin sınırlı arzı gibi benzersiz özellikleri ve herhangi bir hükümetin kontrolünün ötesinde olması nedeniyle BTCnin diğer varlıklara göre temel avantajları gibi görünüyor. BTC altcoinler ve borsa düşerken bu günlerde yükselmeye devam etti. Bitcoin kendine özgü değerleri nedeniyle hem hisse senetlerinden hem de diğer kriptolardan ayrılıyor.

Microstrategy CEOsu Michael Saylor 30 Ekimde bir tweette Bitcoinin kendi alanında olduğunu kabul etti ve şunları ekledi:

“Bir tasarımcı yapılacak hiçbir şey kalmadığında mükemmelliğe ulaşmıştır. Bitcoinin rakibi yoktur.”

Ancak Bitcoinin güvenli olduğunu söyleyemeyiz. Sonuçta Bitcoin de diğer kripto paralar gibi bir varlık ve piyasa değeri ABD doları ile karşılaştırıldığında hala sınırlı. ABD doları finans ve sermaye piyasasında hala mutlak hakim durumda. Dünya ABD doları için istekli olduğunda Bitcoin satmak için teşvikler de var.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku