Bitcoin deki (BTC) Olası Boğa veya Ayı Piyasasına Dair Çarpıcı Argümanlar 

0 0

Bitcoin şu anda son derece değişken ve çalkantılı bir zaman geçiriyor. BTC dün 35 bin dolar seviyesine yaklaştıktan sonra an itibariyle bir kez daha 32 dolar seviyelerinden işlem görüyor. 8 Ocakta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42 bin dolar a ulaştıktan sonra birçok yatırımcı boğa koşusunun çoktan bitip bitmediğini veya Bitcoinin uzun süreli bir düzeltme yaşayıp yaşamadığını merak ediyor. Bu makalede hem yükseliş hem de düşüş iddialarını derledik.

1-Bitcoinin Yükseliş Senaryosuna Yönelik Argümanlar

1- Kurumsal Yatırımcılar Piyasaya Akın Ediyor

Muhtemelen şu anda en pozitif ve somut argüman kurumsal yatırımcılar tarafından bir likidite krizinin başlatılmasıdır. Özellikle Grayscale Grayscale Bitcoin Trustın (GBTC) yeniden açılmasından bu yana neredeyse her gün yeni rekorlar kırıyor. Geçtiğimiz hafta Grayscale 35.970 Bitcoin satın aldı.

 Ancak sadece Grayscale değil MicroStrategy ve diğer kurumlar da büyük miktarda Bitcoin satın alıyor. Bununla birlikte en önemlisi MicroStrategy son zamanlarda tekrarlanan Bitcoin satın alımlarıyla manşetlere çıktı. CEO Michael Saylor Şubat ayının ilk haftasında Bitcoine nasıl yatırım yapılacağı konusunda “binlerce yöneticinin” katılacağı bir “Şirketler için Bitcoin” konferansı düzenleyecek.

Grayscale ve MicroStrategyye ek olarak her hafta Bitcoin yatırımlarını açıklayan  yeni kurumlar ve şirketler ortaya çıkıyor. Eski Trump danışmanı Anthony Scaramucci tarafından kurulan SkyBridge Capital gibi varlık yöneticileri de büyük sermaye girişi görüyor.

2-Ünlüler ve Perakende Yatırımcılar Yine Sahnede

Küçük yatırımcıların ilgisinin uzun bir süre nispeten düşük kalmasının ardından Google Trend verilerine göre arama ilgisi son haftalarda hızla arttı. Bu oran 2020nin sonuna doğru bile yavaştı. Bitcoin henüz 2017 seviyesine ulaşmamış olsa bile lider kripto para birimi ana akımdan büyük ilgi görüyor.

Son haftalarda giderek daha fazla ünlü de Bitcoine ilgi gösterdi veya yatırım yaptığını açıkladı. Stanley Druckenmiller Paul Tudor Jones ve Bill Miller gibi finans devlerinin yanı sıra Lindsey Lohan Maisie Williams ( “Game of Thrones” daki Arya Stark) Carolina Pantherstan NFL yıldızı Russell Okung ve hatta rapçi Meek Mill ve Soulja Boy gibi ünlüler de Bitcoin kervanına katıldı. 

 3- Merkez Bankalarının Para Basımı Devam Ediyor

Muhtemelen Bircoinin fiyatının yükselmesini etkileyen önemli bir unsur dünya çapındaki merkez bankaları tarafından gerçekleştirilen sonsuz para basımıdır. Bitcoin eleştirmenleri Bitcoinin “güvenli sığınak” statüsü konusunda şüphe uyandırmaya devam ederken geçen yıl Bitcoin fiyatının FEDin bu para basma politikasından büyük ölçüde faydalandığını gösteriyor. Merkez bankaları önümüzdeki aylarda büyük miktarlarda para basmaya devam ederken Bitcoin bu politikanın kazananı olmaya devam edebilir.

Eski Merkez Bankası Başkanı Kevin Warsh bile CNBC’de Squawk Box adlı programda yaptığı son röportajda “ABD hükümetinin kontrol etmediği herhangi bir varlık fiyatı” ve “Federal Rezervin kontrol etmediği” bir varlığın fiyatı yükselecektir diyerek Bitcoini kastetti.  

4-Zincir üzerindeki Verileri Güçlü Bir Yükselişi Göstermeye Devam Ediyor

 Hem Bitcoin adreslerinin sayısı hem de hash oranı birkaç gün önce tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Glassnode yeni haftalık raporunda Bitcoinin aSOPR metriğinin birkaç ay yükseldikten sonra düştüğünü yazıyor. SOPR metriğinin daha da düşmesi için yatırımcıların mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında olası olmayan bir zararla satış yapmaya istekli olmaları gerekecektir. Glassnode şu sonuca varıyor:

Daha önce de belirtildiği gibi piyasada bir miktar istikrar sağlamak ve bir sonraki boğa koşusunun yolunu açmak için bu sıfırlamayı arıyorduk. Aşağıdaki tablo mevcut düzeltmenin sona erdiğini ve yükseliş sinyali sağladığını gösteriyor.

 Zincir içi analist Willy Woo da boğaların yanında. Woo şunları söyledi:

Yatırımcılar arasında hareket eden coin miktarı çok yüksek. Normalde coin hareketlerinin ayrı itiş gücünü görsek de geçen ay tek bir çok büyük satın alma dürtüsü gibi görünüyor ben bunu “tüm itiş ivmelerinin anası” olarak adlandırıyorum. Bu yükseliş eğilimi gösteriyor ve konsolidasyon tamamlandığında daha da yukarı yönde destek sağlayacak.

2-Düşüş Senaryosuna Yönelik Argümanlar

1- Aşırı Isınmış Bir Piyasa ve Kar Elde Etme Konusundaki Endişeler

Bazı analistler Bitcoin fiyatının sadece 3 ayda 13 bin dolardan 42 bin dolara yükselmesinin çok hızlı gerçekleştiğine ve bunun FOMO tarafından yönlendirildiğine inanıyor. Onlara göre tüm zamanların en yüksek seviyesinden 30 bin dolar seviyesine gerçekleşen yüzde 28lik bir düzeltme piyasayı soğutmak ve yeni yatırımcıları çekmek için yeterli olmayabilir.

2- Düzenleme Konusundaki Belirsizlik

Hem tüm kripto para piyasasını etkileyebilecek olan Ripplea karşı SECin açtığı dava hem de Tethere (USDT) karşı hala bekleyen dava bir kabus gibi kripto para piyasasının üzerinde dolaşıyor. Ayrıca ABD Biden yönetimine geçiş yaptı. Trump sektöre düşman olsa da Biden SEC ve OCC için “kripto dostu” başkanlar atadı.

Yine de bazı belirsizlikler var. Biden Janet Yellenın ABD Hazine Bakanı olarak göreve getirdi. Eski Fed başkanı Yellen uzun zamandır büyük bir kripto karşıtıydı ve son zamanlarda Bitcoin ile “kara para aklama konusundaki endişelerini” dile getirdi. Piyasalar belirsizlikten nefret ettiğinden ve etkilendiğinden düşüş senaryosu Amerika Birleşik Devletlerinde düzenleyici netlik sağlanana kadar devam edebilir.

3- Bitcoinin NUPL Göstergesi Zirveyi İşaret Ediyor

Glassnodeun da belirttiği gibi Bitcoinin NUPL metriği (Net Gerçekleşmemiş Kâr / Zarar) yeşil “İnanç” bölgesini geçip mavi “coşku (öfori)” bölgesine geçmenin eşiğinde. Glassnode “Bu bazı temkinli yatırımcılara bunun bu boğa piyasası için küresel zirveyi temsil ettiğini gösterebilir” dedi.

Aynı zamanda Glassnode NUPL metriğinin bu ayın başlarında zirvede mavi alana tam olarak ulaşmadığını da belirtiyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku