Bitcoin (BTC)’in 50 Bin Doları Aşması Ne Anlama Geliyor? İşte Uzman Yorumları!

229

Bitcoin şu anda 50.000 doların üzerinde bir fiyatla fiyatlandırılıyor; bu, kripto para biriminin bu yılın mayıs ayından bu yana ilk kez 50.000 doların üzerinde değer kazanması. Lider kripto para birimi, yazım sırasında 50.234 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin 50 bin dolara yükseldi

Quantum Economics’teki BTC analisti Jason Deane, BTC fiyatındaki bu hareketin arkasında pek çok neden olduğunu söylüyor. Deane, bu nedenlerin artan aktif cüzdan adreslerinin devamlılığı ve borsalarda olası bir gelen arz kısıtlamasını gösteren bir birikim modeli olduğunu savunuyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Kraken’in genel müdürü Curtis Ting’e göre, BTC vadeli işlemlerine olan açık ilgi bu sabah yükseldi. Bu durum, Bitcoin fiyatı üzerinde yeni spekülasyonlar olduğunu gösteriyor. Dahası, Deane, PayPal’ın Birleşik Krallık’ta kripto hizmetleri başlatması ve El Salvador’un Bitcoin yasasının yakında yürürlüğe girmesi beklentisi gibi haberlerin Bitcoin’in artan fiyatında rol oynayabileceğini öne sürdü.

Son 30 günde, Bitcoin’in fiyatı %51’lik bir artışı temsil eden 33.000 dolardan yükseldi. Bu artışa rağmen, BTC için çalkantılı bir dönem oldu. Bu ayın başlarında, ABD Senatosu, Başkan Biden’in Bitcoin ve daha geniş kripto endüstrisi için bazı sıkıntılı sonuçları içeren devasa altyapı yasasını onayladı. Tasarı, madenciler gibi gözetim altında olmayan kripto aktörleri için vergi gereksinimlerini genişletiyor gibi görünüyordu. Ancak kripto savunucuları, bu yasanın kripto inovasyonunu baltalayabileceğini düşünüyor.

Geçen ay, SEC başkanı Gary Gensler, Bitcoin’i yalnızca gerçek para biriminin gereksinimlerini karşılamayan spekülatif bir varlık olarak nitelendirdi. Tesla’nın Bitcoin üzerindeki U dönüşü, kripto para biriminin fiyatını tek bir haftada neredeyse %25 oranında düşürdüğü yılın başlarından farklı olarak, lider kripto paradaki fiyat artışı, bu gibi olumsuz haberlere karşı giderek daha dirençli hale geldiğini gösteriyor.

Bitcoin madenciliği ne olacak?

Çin, haziran ayında Bitcoin madencilik sektörünü çökerttiğinden beri, madenciler rekabetteki düşüşten yararlanıyorlar. Aslında, Arcane Research tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, günlük BTC madencilik gelirinin sadece bir hafta içinde %10 arttığını ve Bitcoin madencilerinin şu anda günde tahmini 35 milyon dolar kazandığını öne sürdü.

Madencilik danışmanlık firması Blockware Solutions’ın analistlerinden WIll Clemente, daha az rekabetin, halen faaliyet gösteren madenciler için daha yüksek kârlılık sağlayacağını ifade ediyor. Clemente, madencilerin Bitcoin (BTC)’lerini satmak yerine stokladıklarına dair bir gözlem ekliyor. Ayrıca kripto para biriminin fiyatının artmaya devam edeceğine inandıklarını ima ediyor.

50.000 dolarlık engeli aşmak önemli mi?

Bitcoin’in Şubat 2021’de ilk kez 50 bin dolara ulaşması, kurumsal bir benimsemeyi de beraberinde getirmişti. Bu kurumsal yatırım dalgası, yazılım şirketi MicroStrategy’nin geçen yaz Bitcoin’de 250 milyon dolar satın almasıyla başladı. 2020’nin sonunda MicroStrategy, yarım milyar dolar değerinde Bitcoin biriktirmişti.

MicroStrategy’nin liderliğini takiben, Square ve Ark Invest gibi şirketler ve Stanely Druckenmiller gibi yatırımcılar, Bitcoin’e büyük yatırımlar yaparak fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 63.000 dolara çıkardı. Kurumsal yatırımın yanı sıra, diğer büyük firmalar Bitcoin (BTC)’i tekliflerine entegre ettiler. En önemlisi, Ekim 2020’de kullanıcıları için kripto alım ve satım özelliklerini tanıtacağını açıklayan PayPal. Çevrim içi ödeme devi bugün, programın ABD dışındaki ilk genişlemesinde kripto hizmetlerini İngiltere’ye sunacağını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Decrypt.co/?
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku