Bitcoin (BTC)'in 2021'de 100 Bin Dolara Ulaşması Hala Mümkün mü?
Bitcoin (BTC)'in 2021'de 100 Bin Dolara Ulaşması Hala Mümkün mü?

Bitcoin (BTC)’in 2021’de 100 Bin Dolara Ulaşması Hala Mümkün mü?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, küresel piyasaların düşüşü de dahil olmak üzere faktörlerin tetiklediği toplu bir satışın ardından son zamanlarda 30 bin doların altına düştü. Birçok kurum büyük bir piyasa çöküşünü tahmin ederken, bir kripto fenomeni ve YouTuber olan Lark Davis, Bitcoin’in yıl sonuna kadar 100 bin dolara ulaşma şansı olduğuna inanıyor. Ona göre, bunu gerçekleştirebilecek katalizörler; kurumsal ilgi, olumlu piyasa duyarlılığı ve Bitcoin teknik kurulumunun mevcut eğilimidir.

Bitcoin teknik analizi

Davis’e göre, tüm zamanların en yüksek seviyesini aşmak için muhteşem bir dalgalanma ile geri dönmeden önce büyük bir yükselişin ardından uzun bir acımasız düzeltmeye sahip kripto varlıklarının tarihi kendini tekrar edebilir. Kayıtlara göre, Ethereum 2017’de neredeyse aynısını yaptı ve yılı yüzde 237’lik bir artışla kapattı. Hemen ardından, kripto para değerinin yüzde 69’unu kaybetti, toparlanması 6 ay sürdü. Lark Davis, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesinden 100 bin dolara ulaşmak için yaklaşık yüzde 50’lik bir artış kaydetmesi gerekeceğini belirtti. Tarih tekrar etmez ama tekerrür eder.

Yatırımcı beklentileri

Davis, Bitcoin piyasasının düşüş eğiliminde göründüğünü açıkladı. Ona göre, Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi iki aydan fazla bir süredir 25’in altına düştü. Bu iyi görünmese de işler hızla değişebilir. Düşüş hissiyatına, medya düzenlemeleri, Çin’in kripto piyasası üzerindeki baskısı ve “kriptonun sonu” yorumları hakkındaki raporların yardım ettiğine inanıyor.

Beklenti, Bitcoin’i 100.000 dolara göndermek için harika bir katalizör olacak. Davis tarafından yapılan bir ankete göre, ankete katılanların yüzde 44’ü Bitcoin’in 100 bin dolara yükselebileceğini kabul etti, yüzde 28’i bunun asla olmayacağını ve geri kalanı umursamadıklarını söyledi.

Bitcoin roket yakıtı

2020 yazında DeFi, boğa koşusunu tetikledi ve 2020’nin 4. ve 2021’in 1. çeyreğinde kurumsal yatırımcılar boğa koşusunu ateşledi. Lark Davis, Ark Invest dahil olmak üzere en büyük şirketlerden bazıları tarafından SEC’ye 13 başvuru yapıldığını ve başvuruların Bitcoin ETF’sinin bir sonraki boğa koşusunu tetikleyebileceğine inanıyor. Halihazırda, Brezilya ve Kanada bazı ETF’leri zaten onayladı. Altın ETF’ler yedi yıllık yüzde 400’lük bir artışı tetikledi. Aslında asıl soru Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşmasının ne olursa mümkün olmayacağıdır.

Bitcoin fiyatı dibe vurdu mu?

Lark Davis ayrıca, 100.000 dolara ulaşma potansiyeline rağmen Bitcoin fiyatının dibe vurmamış olabileceğini de açıkladı. Ona göre, piyasa hacmi etkileyici görünmediği için mevcut metrikler bir boğa koşusuna işaret etmiyor. Bitcoin’in 50 günlük basit hareketli ortalamasını geri kazanmadığını açıkladı. Bu olmadan, piyasaya çıkan boğalardan bahsetmek zor… Ayılar hala piyasadan sorumlu. Ayı piyasasına rağmen yatırımcılara dipten alıp tepeden satmamalarını tavsiye etti. Aslında para arada kazanılıyor.

Piyasaya büyük para girdiği için piyasa için umut var. Ark Invest, 3,3 milyon dolar değerinde 140 bin Grayscale hissesi satın alarak Bitcoin riskini artırdı. Sam Bankman-Fried başkanlığındaki Alameda Research, 30 bin doların altında çok sayıda Bitcoin satın aldığını da ortaya çıkardı. Ultra zenginler kriptoya yöneliyor ve aile ofislerinin yüzde 45’i piyasaya girmeye hevesli. Manipülatörler boğayı çevirmeye hazır. Tesla, arabaları karşılığında Bitcoin’i yeniden kabul edebileceğini de açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bitcoin (BTC)’in 2021’de 100 Bin Dolara Ulaşması Hala Mümkün mü?