Bitcoin (BTC)’i Resmi Para Birimi Olarak İlan Edecek İkinci Ülke Belli Oldu!

493
Zimbabveli yetkililer, ülkede Bitcoin (BTC)’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi için özel sektörle görüşmeler yaptıklarını doğruladı.

 

Yetkililer, resmi açıklama yapacaklar!

Zimbabve bilgi iletişim teknolojileri başkanı Charles Wekwete, yetkililerin özel sektörle altyapı ve genel işleyişin nasıl olacağı konusunda görüşmelerde bulunduklarını belirtti. Yerel medya kaynaklarına göre, hükümet, Bitcoin ile ödeme uygulaması için düğmeye bastı. Yönetici, bunun ülke için atılacak önemli bir adım olacağını vurgularken, merkeziyetiz finansın risklerine de değindi. Kara para aklama, yasadışı veya suç faaliyetlerinin finansı ve vergi kaçırma gibi unsurların bu süreçte dezavantajlar olduğunu ifade etti. Wekwete, yetkililerin tüketicileri korumak ve ulus için daha iyi bir finansal sistem sağlamak için politikalar oluşturmaya çalıştıklarını belirtti. Diğer Afrika ülkeleri gibi ekonomik krizlerle mücadele eden Zimbabwe, yeni teknolojiden umutlu.

 Yöneticiye göre, hükümetler hala Bitcoin ve genel kripto para piyasasını anlamaya çalışıyor ve düzenleyici politikalar oluşturmaya çalışıyor. Finansal teknoloji ilerlerken, riskler de artıyor. Bu yüzden devletler kripto paralara temkinli yaklaşıyor. Dolayısıyla yetkililer, nihayetinde regülasyon için toplumun çeşitli kesimlerinden görüş alırken, yeni mekanizmalar kuruyor. Yönetici, Maliye Bakanı ve Zimbabwe Merkez Bankasının ileriki günlerde açıklamalar yapacağını ve özel sektörle görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

 El Salvador’da Bitcoin süreci, sorunsuz devam ediyor!

Gün geçtikçe daha fazla ülke El Salvador’un peşinden giderek,  Bitcoin’i yasal para birimi ilan edeceklerine dair sinyaller veriyor. Dünya çapında kendi vatandaşlarından ve yetkililerinden gelen büyük tepkiye rağmen, El Salvador hükümeti Bitcoin yasasını savunarak duruşundan ödün vermedi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele kısa süre önce Twitter’da Bitcoin yasasının başarısını duyurdu ve Bitcoin satın alımından elde edilen kâr ile ülkede 20 okul ve bir hastane yapacaklarını belirtti.

El Salvador Bitcoin (BTC)'den Elde Ettiği Kâr İle Bu Projeyi Hayata Geçiriyor!

Kriptoarena.com olarak daha önce belirttiğimiz gibi, başta IMF ve Dünya Bankası olmak üzere birçok kuruluş ve önde gelen ekonomist ülkenin BTC yasasına karşı çıktı. Başkanı diktatörlükle suçlayan muhalifler ise BTC ATM’lerini ateşe verdi. Birçok eleştiriye ve uyarıya rağmen, Lain Amerika ülkesi uzun vadede BTC yatırımlarına devam edeceğe benziyor.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku