Bitcoin (BTC)’de Sert Düzeltme: İşte Düşüşün Arkasındaki Neden!

869
Bitcoin (BTC), ABD’nin tüketici fiyat endeksi’nde (TÜFE) yüzde 6,2’lik bir artış bildirmesinin hemen ardından, dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara yükseldi. Bu, ABD’deki enflasyonun son 30 yıldaki en yüksek değeri. BTC, an itibariyle 64.780 dolardan işlem görüyor.

 

ABD’deki enflasyon verileri, Bitcoin fiyatını tetikliyor!

Bitcoin fiyatındaki artış, lider kripto para birminin enflasyona karşı koruma işlevi gördüğü düşünüldüğünde, beklenen bir gelişmeydi. CF Benchmarks CEO‘su Sui Chung, Bloomberg’e Bitcoin’in son birkaç aydır ve özellikle çok yakın zamanda Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’sinin geçen ay lansmanından sonra devam eden bir ralli sürecinde olduğunu söyledi.

 

Chung, dünyanın tüm büyük küresel ekonomilerinde yükselen enflasyonun Bitcoin fiyat rallisine ek bir ivme sağlayabileceğini de ekliyor. Wall Street’teki en büyük yatırımcılardan bazıları, enflasyon korkuları nedeniyle Bitcoin’e yönelmeye başladı. Ayrıca, Bitcoin’in ezeli rakibi altın, geçen yıl boyunca enflasyondan koruma işlevini kaybetti ve  büyük ölçüde düşük performans gösterdi. Sonuç olarak, Bitcoin büyük yatırımcılar arasında daha fazla kabul görüyor.

 BTC’deki sert düzeltme borsadaki düşüşten kaynaklanıyor

Bitcoin fiyatı Çarşamba günü 69 bin doları aşsa da, bu coşku kısa sürdü. BTC, yüzde 10’luk bir düzeltme ile 64 bin dolara kadar geriledi. Bu, piyasada büyük tasfiyelere neden oldu. Kripto para uzmanı Wu Blockchain şu açıklamayı yaptı:
Son 12 saatte, Bitcoin 69 bin doları geçti ve ardından 64.565 dolara düşmeye başladı. Kısa vadeli yükseliş ve düşüş, 4 saat içinde 450 milyon ABD dolarının üzerinde tasfiyeye ve 12 saatte  680 milyon doların üzerinde tasfiye gerçekleşti.
Bitcoin Hedefine Doğru İlerliyor: İşte Bu Ay İzlenmesi Gereken 3 Kritik Faktör
 
Gazeteci ayrıca, BTC fiyatındaki düşüşün ABD hisse senetlerindeki keskin düzeltmeyi takip ettiğini açıklıyor. Nasdaq Composite (INDEXNASDAQ: .IXIC) piyasanın kapanış saatlerinde yüzde 1,66 oranında düştü. BTC’nin 64 bin dolar seviyesinde destek bulup, tekrar yeni ATH’sine ulaştığını görmek ilginç olacak.  Kripto para piyasasındaki uzmanlar yıl sonu için 100 bin dolar hedeflerken, ortaya çıkan farklı gelişmeler de BTC fiyatını etkiliyor. Çin emlak devi kimi uzmanlara göre Evergrande’nin iflas etmesi de BTC fiyatı üzerinde olumsuz bir etki yaratmış olabilir. Daha fazla Bitcoin haberi için Kriptoarena.com adresini takip edebilirsiniz.

 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku