Bitcoin (BTC) Tokyo Olimpiyatları'nda Boy Gösteriyor!
Bitcoin (BTC) Tokyo Olimpiyatları'nda Boy Gösteriyor!

Bitcoin (BTC) Tokyo Olimpiyatları’nda Boy Gösteriyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 Tokyo Olimpiyatları, Covid-19  kısıtlamaları ve bir yıl süren gecikmelerin ardından 23 Temmuz’da resmen başladı. Devasa etkinlik, 206 katılımcı ülkenin sporcuların geçit töreni ve kutlamaların yer aldığı göz kamaştırıcı bir açılış töreniyle başladı. Son dönemde ismi Bitcoin (BTC) ile anılan El Salvador Tokyo’da da yine gündem olmayı başardı.

El Salvador için Bitcoin resmi kullanıldı!

Güney Koreli bir medya kuruluşu, canlı yayın esnasında her ülkeyi temsil etmek için sembolik bir resim kullandı. Yayıncı kuruluş,  El Salvador için Bitcoin resmini kullandı. Yayıncının El Salvador’u temsil etmek için Bitcoin kullanması, Latin Amerika ulusunun dünya çapında bir Bitcoin devleti olarak tanındığını gösterdi. Küçük Orta Amerika ülkesi, bu yıl Haziran ayında Bitcoin’i yasal bir para birimi haline getirmek için bir yasa tasarısını kabul ettikten sonra tarih yazdı.

El Salvador, nüfusunun yüzde 70’inin bankacılık olanaklarına erişimi olmadığı için, Bitcoin’i banka hesabı olmayanlar için bir umut olması amacıyla ulusal para birimi haline getiren dünyadaki ilk ülke oldu. Ülke şu anda Bitcoin’in kullanımını sistemine dahil etmek için teknik uygulama ve altyapı oluşturma üzerinde çalışıyor.

Halkın yüzde 77’si BTC yasasına karşı!

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ulusal Bitcoin cüzdan programını başlatan ve aynı zamanda kullanımını teşvik etmek için her yetişkin vatandaş için ücretsiz 30 dolar değerinde BTC gönderen Bitcoin’in benimsenmesinin ön saflarında yer aldı. Başkan ayrıca temiz Bitcoin madenciliğini teşvik etmek için ülkenin volkanik enerjiyle çalışan jeotermal tesisleriyle de görüşüyor. Bununla birlikte, Bukele’nin ilk Bitcoin devletini oluşturma çabalarına rağmen, yasa tasarısı çok sayıda tepkiyle karşı karşıya kaldı. Ülke nüfusunun önemli bir kısmı, Bitcoin’in oynaklığının asgari ücretle yaşayan insanlar için bir felaket olabileceğine inanıyor.

El Salvador Halkı Bitcoin Yasasını Protesto Etmek İçin Sokaklara Döküldü.
 

Önce IMF ve ardından JP Morgan da Bitcoin’in yasal bir para birimi olarak kullanılmasına karşı bir uyarıda bulundu. Salvador nüfusunun önemli bir bölümünün de yeni Bitcoin yasasından memnun olmadığı bildiriliyor. Sadece birkaç gün önce sol sendikalar, öğrenci dernekleri ve diğer birkaç kişiden oluşan küçük bir grup ülkenin parlamentosu önünde protesto gösterisi düzenledi. UGF grubu tarafından yürütülen yakın tarihli bir araştırma, Salvador nüfusunun yüzde 77’sinin yeni Bitcoin yasasından memnun olmadığını gösterdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Bitcoin (BTC) Tokyo Olimpiyatları’nda Boy Gösteriyor!