Independent: Bitcoin (BTC) Sözünü Tuttu! Şimdi Sıra Elon Musk’ta!

57

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC)’in çevresel kriterleri nihayet karşılandığını gösteren en son verilerden sonra Tesla, bir kez daha Bitcoin ödemelerini kabul etmenin eşiğinde görünüyor.

Bitcoin madencilik konseyi ve Cambridge raporu

Bu hafta The ₿ Word Bitcoin konferansında konuşan Musk, Tesla’nın kripto ödemelerini yeniden kabul etme taahhüdünü, BTC’nin “yenilenebilir enerji kullanımının yüzde 50 veya üzerinde olması şartıyla” kabul edeceğini teyit etti. Elektrikli otomobil üreticisi ilk olarak, kripto para biriminin enerji tüketimiyle ilgili iklim endişelerini öne sürerek Mayıs ayında Bitcoin ödemelerini askıya aldı. O zamanlar, Bitcoin’in enerji ihtiyacının çoğu, Çin‘deki fosil yakıtla çalışan tesisler tarafından karşılandı ve kripto para biriminin ağını destekleyen bilgisayarların neredeyse Arjantin kadar elektrik tükettiği tahmin ediliyordu. Son zamanalrda,  Çin hükümetinin baskısı, Bitcoin madencilerini yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla bağımlı olan diğer ülkelere geçmeye zorladı.

Bitcoin (BTC) Madencilik Zorluğu Tarihi Düşüş Yaşıyor!

Tesla, Bitcoin ödemelerini kabul etme kararını iptal ettikten kısa bir süre sonra, BTC için sürdürülebilir çözümleri incelemeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir konsey kuruldu. Bitcoin Madencilik Konseyi, bu ay ilk raporunu yayınladı ve BTC ağının çoğunluğunun artık yenilenebilir kaynaklardan elektrik kullandığını ortaya koydu. Konseyin raporu, mevcut ağın yüzde 32’sini inceledikten sonra, katılımcıların yüzde 67’sinin yenilenebilir enerji sağlayıcılarından sağlanan bir enerji karışımını kullandığı tespit etti. Tüm ekosistem incelendiğinde, BTC madenciliğinin yüzde 56’sının yenilenebilir enerji ile desteklendiğini gösteriyor. Rapora göre bu oran, Bitcoin’i “dünya çapında en sürdürülebilir endüstrilerden biri” yapıyor. Çin’den madencilerin göçmesi bu eğilime katkıda bulunmaya devam etti. Cambridge Üniversitesi’nden alınan son veriler, Çin’deki Bitcoin madenciliğine yönelik hükümetin baskısının, ülkenin madencilik payını 2019’da yüzde 75’ten Mayıs 2021’e kadar yüzde 46’ya düşürdüğünü gösterdi.

Musk sözünü tutacak mı?

Musk Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bitcoin yenilenebilir kaynaklara doğru yöneldiğini ve birçok kömür santralinin Çin’de kapatığını belirtti. Konferansta yanında yer alan Twitter CEO’su ve Bitcoin savunucusu Jack Dorsey, Musk’ı yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik bu eğilimin halihazırda devam etmekte olduğuna ikna etmeye çalıştı. Dorsey’in de yönettiği ödeme şirketi Square, bu yılın başlarında kripto para biriminin “daha temiz ve daha esnek bir elektrik şebekesine geçişi  kolaylaştırabileceğini” ortaya koyan bir rapor yayınladı. Rapordaki amaç, BTC madenciliğinin aşırı üretim dalgalanmaları sırasında yenilenebilir enerji talebini sağlayabilmesi ve böylece daha temiz enerji tesislerinin kurulmasını teşvik etmesi. Dorsey, güneş ve rüzgar, fosil yakıtlardan daha ucuz enerji ürettiğini söyledi.

Bitcoin Madencilik Konseyi'nden Çarpıcı Rapor: Tesla Sözünü Tutacak mı?

Önde gelen kripto para borsası CoinCorner tarafından yapılan Bitcoin’in enerji tüketiminin son analizi, Bitcoin işlemlerini daha verimli hale getiren Lightning Network’un tanıtılmasının, karbon emisyonunu azalttığını öne sürdü. Perşembe günü yayınlanan raporda, madencilerin giderek yenilenebilir “dünyanın en ucuz enerji kaynaklarına akın ettiği” belirtildi. Rapor, önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 90 yeşil enerji kaynakları mümkün olabileceğini ve 2031 yılına kadar muhtemelen sıfır emisyon hedefinin başarılacağını, bunun da Bitcoin’i dünyanın en temiz endüstrisinden biri haline getirebileceğini ortaya koydu. Sonuç olarak, Bitcoin verdiği sözü tuttu ve gözler şimdi Elon Musk’ta.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

Kaynak Independent.co.uk
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku