Bitcoin (BTC) Rallisi Sona mı Erdi?

0 10

Bitcoin 2021deki en büyük haftalık düşüşünü kaydetmeye yakın ve son 7 günlük dönemde yüzde 21 düştü. Bu devasa düşüş bazı yatırımcılar arasında  panik yarattı. Kripto para piyasasındaki bazı analistler bu uzun düşüş döneminin ABD hazine bakanı Janet Yellenin Bitcoini “aşırı verimsiz” diye nitelendirmesinden sonra başladığını iddia ediyorlar.

Zincir içi veriler yatırımcıların çoğunluğunun bu düşüşten neredeyse hiç etkilenmediğini ve piyasanın beklediği ani bir yükselişin yakın olduğunu gösterdi.

Azalan Likidite Arzı Hodler Gücünü Gösteriyor

Piyasada likit Bitcoin arzı son birkaç aydır azalmaya devam etti. Son düzeltmeler sırasında uzun vadeli hodlerlar Ocak ayı ortasında olduğu gibi pozisyonlarını korumaya devam ettiklerinden büyük bir değişiklik gösteremediler. Daha önce belirtildiği gibi haftalık düşüş şu anda yüzde 21lik bir düzeltme yaşarken yüzde 30luk uzun vadeli bir ralli sırasında bu oran nispeten kabul edilebilir.

Bununla birlikte kısa vadeli hodlerlar 2021de 2017den daha önemlidir çünkü piyasa bir sonraki yükseliş ayağı için ilerledikçe kısa dönem dodlerlar perakende hacmini de artıracaklardır. Grayscalein gösterdiği gibi kurumlar halihazırda yüksek miktarlarda biriktirmiş durumda ve bu şu anda yavaşlıyor.

Bitcoin Rallilerinin Karşılaştırması

Bitcoin rallilerinin 2013 2017 ve 2021 yıllarındaki verilerine göz attığımızda öncelikle Bitcoin Rezerv Risk indikatörü ortaya çıkıyor.

Söz konusu indiakatör RR endeksi olarak da bilinmekte. 2013 ve 2017 yılındaki risk rezerv verilerine bakıldığında Bitcoin’in 2021 yılı için hala gidecek yeri olduğu görülüyor. 2013 ve 2017 yıllarında neredeyse aynı seviyeye ulaşılmasından sonra ise fiyatın sert düştüğü de gözlerden kaçmıyor.

BTC İçin RR Endeksi Henüz Alarm Vermiyor

RR oranına göre henüz fiyat çizgisinin bulunduğu seviyeye bile yetişemeyen BTC daha önceki rallilerde bunun iki kat üzerine çıkmıştı. Şu an ise rezerv risk oranının eskiye kıyasla çok ama çok düşük olduğu görülmekte. Aslında bu indikatör ünlü analist Peter Brandt’in tahminleri ile de uyuşuyor.

Brandt fiyatın orta vadede 100 bin doları uzun vadede ise 230 bin doları görmesini bekliyor. Böyle bir yükseliş RR indikatörünün daha önceki rallilerde aldığı görünümü de tamamlıyor.

Bu kıyaslama aslında kısa vadeli Bitcoin fiyatının gidişatı hakkında da bilgi sahibi olunmasını sağlamakta. Bu indikatöre ek olarak SOPR verilerine bakıldığında da bunun aylardan sonra ilk defa negatife döndüğü görülmekte. Bu indikatör daha önce 2017 yılında yüzde 30’luk her düşüş sonrası negatife dönmüş ve devamında yükselmeye devam etmişti.

Yaşanan Düzelte İle İlgili Uzman Yorumu

Bitcoin’in bu şekilde sağlıklı düzeltmeler yapması ise analistlerin başından beri vurguladığı bir nokta. Josh Rager gibi önde gelen isimler yüzde 30’luk düzeltmelerin korkulacak bir şey olmadığını ifade etmekte. Burada kritik destek noktasının ise 36 bin dolar olduğu görülüyor.

36 bin dolara uzanan bir Bitcoin fiyat düşüşü piyasayı derinden etkileyebilecek olsa da 2017 yılında bundan daha sertlerinin yaşandığı biliniyor. Birçok yatırımcı 12 bin dolardan 7 bin dolara uzanan düşüşte BTC’lerini satsa da sabırlı yatırımcılar 20 bin doları görmeyi başardı. BTC’nin her rallisinin aynı gideceğinin bir garantisi olmasa da kurumsal alımların da BTC için henüz yolun başında olduğu tahmin ediliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku