Bitcoin (BTC) Madencilik Şirketlerinin Hisseleri Bitcoin’i Geride Bıraktı

0 39

Bitcoin (BTC) son 12 ay içerisinde yüzde 900 artış gösterirken, halka açık en büyük dört madencilik firmasının hisseleri aynı dönemde yüzde 5.000’lik artış gösterdi.

CNBC’de açıklamalarda bulunan Fundstrat’ın dijital varlık stratejisi başkan yardımcısı Leeor Shimron, halka açık en büyük dört madencilik firması olan Marathon Digital Holdings, Riot Blockchain, Hive Blockchain ve Hut 8’in piyasa performansı üzerine yaptığı açıklamada bu 4 şirketin piyasa değerinin 1 milyar doları geçtiğini belirtti. Shimron, son 12 ayda madencilik firmalarındaki hisselerin ortalama getirisinin yüzde 5.000 olduğunu, BTC’nin ise aynı dönemde yüzde 900 arttığını belirtti. Hisse senetleri, BTC ile yüksek pozitif korelasyona sahip.

Yapılan araştırmalara göre, BTC’deki her yüzde 1 fiyat hareketi, Bitcoin madencilik şirketi hisselerinin yüzde 2.5 oranında hareket ettirdiğini ortaya koyuyor. Bu fiyat hareketi hem olumlu hem de olumsuz yönde aynı oranda ilerliyor. Bitcoin’de yaşanan sert düşüşler bu sebepten madencilik firmalarının hisselerini derinden etkiliyor. Shimron, kripto para madenci şirketlerinin hisse fiyatlarında yaşanan bu dalgalanmayı, kripto paralar konusunda belirleyici bir düzenleme olmaması bağlıyor.

“Bitcoin ETF onaylanana kadar yatırımcılar halka açık madencilik şirketlerini Bitcoin’e ulaşmanın yollarından biri olarak görmeye devam edecekler.”

Bu şirketlerin birincil gelir kaynağı Bitcoin olduğu için, kripto para piyasasının benimsenmesi artış gösterdikçe, yatırımcıların daha çok ilgi alanına girecek ve hisse senetlerinde artış devam edecektir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku