Bitcoin (BTC) Haberleri Tesla, Twitter ve MasterCard Hisse Senedlerini Bu Yönde Etkiledi

0 0

 Elektrikli otomobil üreticisi Tesla dört gün önce 1.5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurduğundan bu yana toplam piyasa değerinden 55 milyar dolar kaybetti.  Ancak Twitter ve MasterCardda durumlar farklı.

Teslanın Pazartesi günkü duyurusundan bu yana elektrikli otomobil devinin hisse senedi yüzde 7lik bir düşüş kaydederek 811.66 dolar seviyesinde işlem görüyor. Önceki fiyatı 86952 seviyesindeydi.

Hisse fiyatlarındaki düşüşün arkasında başka faktörler olsa da Baker Avenue Servet Yönetimi baş stratejisti King Lip gibi bazı yatırımcılar şirketin nakit rezervinin yüzde 8inin Bitcoin gibi volatilitesi yüksek bir varlıkta tutulmasının gereksiz bir risk olduğundan endişe duyuyorlar:

Tesla Bitcoine yatırım yapması hisse senedine de oynaklık katacak. BuTeslanın değil Bitcoinin işine yarayacak.”

Tesla hissesinin genel olarak finansal analistlerin görüşlerini göz ardı ettiği biliniyor. Finans dergisi Barron 2018den bu yana analistlerin yüzde 40ından fazlasının şirketin hisselerini “Satın Al” olarak derecelendirdiğini belirtti.

Eski Bernstein analisti ve Bitcoin karşıtı Gary Black iki hafta önce şirket  bilançosuna Bitcoin eklerlerse Tesla hissesini satacağını söyledi. Sözüne sadık kalarak hisse senetlerini sattığını Twitterda duyurdu ancak geri döneceğini de ekledi.

Bu trende hisselerinin yüzde 5ini 256 milyon dolara satan Elon Musk’ın küçük kardeşi ve Tesla yöneticisi Kimbal Musk da dahil oldu. Menkul kıymet dosyalarına göre başka bir yönetici Antonio Gracias Bitcoin duyurusundan bir gün sonra 150 binden fazla hisse sattı.

Zamanlamaya rağmen bu satışların Bitcoin alımlarıyla ilgili olduğuna dair bir kanıt yok. Ve bu konuda Bitcoin alımının hisse fiyatı üzerinde ne gibi bir etkisi olduğu net değil. Ayrıca bu hafta Teslanın elektrikli arabalarındaki kalite sorunları yüzünden Çin hükümeti düzenleyicileri tarafından görüşmek üzere çağrıldığı haberi de ortaya çıktı.

Twitter ve MasterCardda İşler Yolunda

Twitterın hisseleri firmanın yakında Bitcoin satın alabileceği duyurusunun ardından yükseldi. CNBC’nin Squawk Box adlı programında 10 Şubat’ta yaptığı röportajda teknoloji firmasının finans müdürü Ned Segal şirketin kripto para birimini bilançosuna eklemeyi ve Twitter çalışanlarının maaşları için kullanmayı düşündüğünü söyledi.

Bu Röportajı takiben iki gün içerisinde Twitter hisseleri yüzde 15 yükseldi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 dolara yaklaşarak 68.56 dolara ulaştı.

Benzer şekilde MasterCard hisseleri bu hafta ağında birden fazla kripto para birimini destekleyeceği duyurusunun ardından yüzde 4 arttı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku