Bitcoin (BTC) Fiyatının İki Katına Çıkması Kaç Gün Sürebilir?

0 80

Tarihsel analiz, Bitcoin fiyatının ikiye katlanması için geçen sürenin bu boğa koşusu sırasında hızlanabileceğini gösteriyor.

Bitcoin’in (BTC) fiyatı son 75 günde iki katına çıktı ve bazı analistlerin piyasanın aşırı genişlemeye yaklaşıp yaklaşmadığını sorgulamasına neden oldu.

Bununla birlikte, Bitcoin analiz ekibi CaseBitcoin’den yapılan tarihsel analiz, Bitcoin piyasalarının daha da hızlanabileceğini öne sürüyor ve BTC’nin “iki katına çıkma süresinin” yani fiyatın yüzde 100 artması için geçen sürenin, 2017 boğa koşusunun zirvesinden hemen önce 12 güne düştüğünü kaydetti.

CaseBitcoin, mevcut piyasa döngüsü sırasında kaydedilen en hızlı ikiye katlama süresinin 7 Ocak’ta olduğunu ve BTC’nin sadece 22 günde 21 bin dolar’dan 42 bin dolar’a yükseldiğini belirtti.

Firma, Ocak ayındaki piyasa hareketi ile “2017 boğa piyasasının orta dönemi” olan Ağustos 2017’de meydana gelen hareket arasında benzerlikler olduğunu öne sürüyor. O zamanlar Bitcoin’in fiyatı, sonraki haftalarda yüzde 40 düşmeden önce, ilk kez 5 bin dolara ulaşarak, 26 günde iki katına çıktı. Son yükselişten bahseden CaseBitcoin şu sonuca vardı:

“Genel olarak, son birkaç ay, 2017 boğa piyasasının orta dönemine benziyor. Fiyatın ikiye katlanma süresi 100 günün altında, ancak hiçbir zaman 20 günün altında değil.”

Analistler Umutlu

Analistler, “2013 ve 2017 döngülerinin sonunda olduğu kadar fiyatın iki katına çıkmanın bu sefer de gerçekleşip gerçekleşmediğini görmek ilginç olacak” dedi.

2013’te Bitcoin’in ikiye katlanma süresi, boğa sezonunun zirvesinden sonraki bir hafta içinde sadece dört güne düştü.

Birçok analist, kripto para veri toplayıcı Glassnode’un kurucuları Bitcoin’in likit arzındaki düşüşün 2021’in başından bu yana hızlandığını gösteren verileri paylaştığı için mevcut boğa piyasasının büyümek için daha fazla potansiyele sahip olduğuna inanıyor.

Veriler ayrıca, Bitcoin’in likit arzının Nisan 2020’den bu yana önemli ölçüde düştüğünü, Glassnode’un ise dolaşımdaki BTC’nin yüzde 78’inin Aralık 2020 itibarıyla zaten likit olmadığını gösteriyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku