Bitcoin (BTC) 63.000 Dolara Göz Kırparken, Dominance Altcoin leri Tehdit Ediyor

0 0

Mevcut Bitcoin (BTC) fiyat rallisi neredeyse durdurulamaz gibi görünüyor çünkü lider kripto para birimi bugün de yükseliş kaydetti ve 50.000 dolardaki psikolojik bariyer aşılmış oldu. Ek olarak finans kurumlarının ve bankaların Bitcoine olan ilgileri giderek artıyor ve bu da Bitcoindeki yükselişin zaman zaman düşüşler yaşansa da devam edeceğini gösteiyor.

Öte yandan altcoinler BTC işlem çiftinde henüz beklenen hareketlerini yapabilmiş değiller çünkü Bitcoin dominanceı (Bitcoin hakimiyeti) yükseliyor. Bu da asıl sorulması gereken sorunun Bitcoinin koşusuna devam edip edemeeyceği ve BTC işlem çiftlerinde altcoinlerin düşüp düşmeyeceği.

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz birkaç hafta içinde ivme kazandı ve bir düşüşte tutunabileceği bazı potansiyel destek alanları oluşturdu. 40.000 doların üzerindeki kırılmanın ardından 43.000-43.500 dolar bölgesi bir fırlatma rampası olarak yeni destek seviyesi haline geldi. Yukarıdaki grafik Bitcoinde yukarıda ve aşağıda görülebilecek seviyeleri gösteriyor. Şu an için Bitcoinde 1.618 Fibonacciye karşılık gelen 50.000 dolar seviyesi oldukça önemli. Şimdi izlenecek kritik alan 47.250-48.000 dolar arasında. Lider kripto para birimi bu bölgeden destek bulduğu sürece 54.000-55.500 dolara yükselişini sürdürebilir.

Yukarıdaki günlük Bitcoin grafiği rallinin devam etmesi durumunda bir sonraki seviyeleri gösteriyor. Mevcut fiyat 2017deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 150 daha yüksek olduğu için Fibonacci aracı gelecekte izlenecek sonraki kilit seviyeleri belirlemek için oldukça kullanışlıdır. İlk 1.618 Fibonacci seviyesine ulaşılırken ikinci seviye 2.618 Fibonacci seviyesinde bulunuyor. Bitcoinin fiyatı yükselmeye devam ederse daha önce de belirtildiği gibi 47.000-47.750 dolardan destek aldığı sürece masada 63.000-66.000 dolar duruyor olacak.

Yukarıdaki haftalık Bitcoin dominance grafiği Aralık 2020deki zirveden bu yana net bir bozulmayı gösteriyor. Tarihsel olarak Bitcoin dominancea Aralık ayında zirveyi görüyor ve ardından düşüşe geçerek altcoinlerin Ocak ve Şubat aylarında yükselmesini sağlıyor. Ocak ayında ve şimdiye kadar Şubat ayında olan tam olarak olan bu oldu. Bununla birlikte bu dönemin ardından altcoinlerde bir düzeltme olması çok muhtemel. Bu altcoinlerin BTC işlem çiftlerinde bazı potansiyel destek/direnç (S/R) dönüşleri için bir konsolidasyon dönemi görebileceklerini işaret ediyor. 

Bununla birlikte Bitcoin yükselişini devam ettirecek olursa altcoinlerde bir geri çekilme görülebilir. Başka bir deyişle altcoinlerin dolar bazlı değerleri aynı kalabilir fakat BTCye karşı değeri düşebilir. Traderlar ve yatırımcılar bu kripto para birimi piyasası olgusunun farkında olmalıdır. Altcoinlerin BTC işlem çiftleri için ağır bir düzeltme özellikle Bitcoinin fiyatının 63.000 dolara koşması durumunda oldukça muhtemeldir.

Bitcoin için yukarıdaki 4 saatlik grafik izlenmesi gereken kritik bir seviyeyi gösteriyor. Bir kez daha karşımıza çıkan 47.250-48.000 dolar arasındaki bölge daha yüksek fiyatların görünmesi için korunması gereken bir alan konumunda. Bu destek korunamaz yani Bitcoin fiyatı bu destekte tutunamazsa muhtemelen 43.000 ila 44.000 dolar arasındaki bir sonraki büyük destek bölgesine doğru önemli bir düzeltme yaşanabilir. 

Bitcoin fiyatının yükselmesi durumunda ise boğalar için 55.000 dolar ve hatta muhtemelen 63.000-65.000 dolar bir sonraki hedef olacak.

Kaynak: Cointelegraph

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku