Bitcoin (BTC) 50 Bin Dolar ı Geçecek mi?

0 0

Bitcoin 50 bin dolar seviyesine yaklaşıp sonra tekrar düşmesine rağmen güvenilir bir gösterge kripto para biriminin çok yakında bu seviyenin üstüne çıkabileceğini öne sürdü. Bu tahmin son 24 saat içinde merkezi borsalara yatırılan stablecoinlerin hızla yükselen miktarlarına dayanıyor.

Teslanın 15 milyar dolarlık Bitcoin satın almasıyla kripto para piyasalarında muazzam bir harekektilik başladı. Doğal olarak böylesine büyük ve önemli bir duyuru bir günden kısa bir süre içinde 39 bin dolardan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 48.200 dolara yükselen BTC fiyatı için anlık bir tepkiye neden oldu.

Bitcoin bu rekor yükselişten bu yana geri çekildi ve şu anda 46 bin  doların üzerinde seyrediyor. Bununla birlikte şirketin CEOsu Ki Young Ju tarafından sağlanan CryptoQuant verileri varlığın keşfedilmemiş bölgeye başka bir kırılma için hazırlanabileceğini gösteriyor.

Ju fiyat tahmini için “stablecoin unsuruna” atıfta bulundu. Gösterge blok bazında tüm borsalara akın eden tüm stablecoin türlerindeki para yatırma cüzdanlarının sayısını takip eder. Metrik 80in üzerine çıkarsa fiyatta “muhtemelen yüzde 1 ila 5 gibi kısa vadeli bir yükseliş olacaktır.”

Aşağıdaki grafiğin gösterdiği gibi metrik son 24 saatte birkaç kez 80in oldukça üzerine çıktı. Her birinin ardından BTCnin fiyatı gerçekten yükseldi.

Bununla birlikte borsalara yatırılan stablecoin oranı 80den önemli ölçüde yüksektir ve bu gerçekten de arzulanan fiyat seviyesine hızlı bir çıkış sağlayabilir.

 

Korku ve Açgözlülük Endeksi Yükseliyor

Yatırımcıların mevcut BTC piyasası ortamına yönelik genel duygularını sağlamak için hacim anketler dalgalanma ve sosyal medya dahil olmak üzere çeşitli veri türlerini hesaplayan popüler Korku ve Açgözlülük Endeksine de bakmakta fayda var..

Sonuçlar 0 (aşırı korku) ile 100 (aşırı açgözlülük) arasında değişir. Beklendiği gibi bu metrik son 24 saat içinde patlayarak 95te aşırı bir açgözlülük durumuna ulaştı. Bu BTCnin başka bir fiyat rekoru kırdığı Aralık ayı başından bu yana en yüksek ölçüm.

Bununla birlikte bu endeksin varlığın fiyatının balon bölgesine girdiğini de önerebileceğini belirtmek gerekir. Geçmişte gösterge benzer aşırı bir açgözlülük aşamasındayken BTC birçok kez geri çekildi.

Tek Faktör Tesla Değil

Santiment rallinin aynı zamanda Bitcoinin güçlü temellerinden de kaynaklandığına inanıyor özellikle de son 200 gündeki ortalama adres aktivitesine bakıldığında. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi aktif BTC adreslerinin sayısı Kasım 2020den bu yana Bitcoin fiyatı ile birlikte istikrarlı bir şekilde arttı.

Analitik firmaya göre günlük aktif adres sayısı piyasa katılımcıları arasındaki yükseliş hissinin güçlü bir göstergesidir ve Tesla haberlerinin sadece ralli için bir katalizör olduğu tezini güçlendirir.

Tüccar “Byzantine General” tarafından paylaşılan veriler bu tezi destekliyor gibi görünüyor. Bir dizi tweette tüccar BTCnin borsalardan çıkışının girişi aştığını belirtti ve şunları ekledi:

Spot rezervler tekrar tükeniyor çıkışlar tekrar girişlerden daha fazla. Biriktirme modu tekrar açıldı. Başarılı

Santiment gibi tüccar tarafından sunulan blockchain verileri de fiyat 40 bin doların üzerine çıktıktan sonra BTCyi borsa platformlarına taşıyan balina aktivitesindeki artışa işaret ediyor. Yukarıda belirtildiği gibi bu yatırımcılar kar elde ettiler ancak BTC fiyatındaki artışı durduramadılar. Tüccar Byzantine General şunları söyledi:

Bu büyük haberler geldiğinde normal piyasa dinamiklerinin hala işe yarayıp yaramadığını görebileceğimiz bölümdür. Tasfiye seviyeleri çılgın görünüyor.

Messari Araştırması

 Messari kripto para  araştırmacısı Ryan Watkins geçtiğimiz yıl kripto pazarını en çok etkileyen faktörler üzerine bir araştırma yayınladı. Ve Watkinse göre bunlar kurumlardır. Watkins Bitcoinin İran ve ABD arasındaki olası bir silahlı çatışmanın patlak vereceğine dair haberlerin ortaya çıktığı Ocak 2020den beri kendisini güvenli bir liman varlığı olarak yerini sağlamlaştırdığına inanıyor. Watkins Twitter üzerinden şunları söyledi:

Yeni yılın ilk 3 gününde ABD İran’ın en üst düzey generali Süleymani’ye suikast düzenledi. BTC savaş riski arttıkça güvenli bir sığınak gibi davranarak olaylara şaşırtıcı bir şekilde tepki gösterdi. Olaylar BTCnin potansiyel olarak meşru bir makro varlığa geçiş yapmasının ilk ipuçlarını sağladı.

Bu noktadan sonra ve Covid-19 esnasında yapılan teşvik yardım paketleri Bitcoin kendisini güvenli bir sığınak olarak ilan etmesine neden oldu ve MicroStrategynin ilk Bitcoin satın almasıyla kurumlar Bitcoini altın gibi varlıklarla bağdaşlaştırmaya başladı. Bu noktada Bitcoin altından ayrıldı ve analist Willy Woonun dediği gibi kendi boğa koşusuna başladı.

Devam edecek satın almalar sayesinde BTCyi 50 bin doların çok ama çok üzerine taşıyacak  domino etkisi başladı. Watkinsin belirttiği gibi 2021in geri kalanı için bu muhtemelen devam edecek gibi görünüyor:

BTC küresel para sisteminde giderek daha önemli bir rol oynuyor ve 2021de Bitcoinin kurumsal olarak daha fazla benimsenmesinin yolu açık görünüyor.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku