Bitcoin Boğaları Tel Tel Dökülüyor: Dünyaca Ünlü Yazardan Şok Etkisi Yaratan Makale!

92

Finans dünyasında ses getiren ünlü ekonomi kitabı ‘Siyah Kuğu’nun yazarı ve New York Üniversitesi ekonomi profesörü Nassim Nicholas Taleb, kripto para birimleri hakkındaki duruşunu aniden değiştirerek, herkesi şaşırttı. Daha düne kadar sağlam bir Bitcoin (BTC) savunucusu olan Taleb, ”Bitcoin, Para Birimleri ve Yeni Sistem” adlı son makalesinde Bitcoin’in potansiyeli konusunda fikrini değiştirdiğini açıkladı. Yazar, Bitcoin’in merkeziyetsiz bir para birimi olma sözünü yerine getirmediğine inanıyor. Ayrıca Bitcoin’in enflasyon riskinden korunma ve güvenli liman yatırımı olarak da işlev görmediğinİ iddia etti.

Bitcoin ve altcoin’lerin sürekli güncellemelere ihtiyacı var

BTC’nin artık değersiz olduğuna inandığını açıklayan Taleb, altın ve diğer değerli metallerin uzun vadede değer kaybetmeyeceklerini savundu. Bunun da ötesinde Taleb, bu tür varlıkların zaman içinde fiziksel özelliklerini yenilemek için güncellemelere ihtiyaç duymadığını kaydetti. Ekonomiste göre, BTC ve altcoin’lerin gelişmek için sürekli güncellemelere ihtiyacı var.

Stratejist: Bitcoin (BTC)'in 40 Bin Doları Geçmesi İçin Bu Şart!
 

Altı sayfalık makalede, Taleb sadece Bitcoin (BTC)’i değil, aynı zamanda Blockchain‘i de eleştirdi ve finans tarihinde BTC’den daha kırılgan olan sadece birkaç varlık olduğunu söyledi. Taleb’e göre, birçok savunucu, BTC’nin birkaç kusuru olmasına rağmen harika bir teknoloji üzerinde çalıştığını iddia ediyor. Ancak Blockchain’in harika bir teknoloji olmadığına inanıyor çünkü sistemin aldığı tüm övgülere rağmen uygulamaları sınırlı. Ekonomiste göre teknoloji, niteliklerine göre değil, çözdüğü problemlere göre değerlendirilir.

 Volatilite en büyük engel!

Taleb’e göre BTC/USD, Mart 2020’de borsadan daha büyük bir marjla düştü. Ancak BTC/USD piyasası, yatırımcıların satın alımların ardından toparlandı. Bu amaçla yazar, BTC’nin sistemik risklere karşı bir koruma olarak işlev göremeyeceğine inanıyor. Taleb ayrıca, BTC/USD’nin büyük ölçüde likiditeye bağlı olduğunu ifade etti. Bu nedenle, bir finansal krizin ortasında bir kesinti meydana gelirse kripto para birimine ne olacağı belli değil.

bitcoin-20-bin-dolarin-altina-cakilabilir
 

Taleb ayrıca, Bitcoin (BTC)’nin başlangıcından bu yana yüzde 60 ila yüzde 100 arasında bir oynaklığa sahip olduğuna ve bunun fiat para birimlerinin yerini almasını engelleyen bir eksiklik olduğuna dikkat çekti. Bir hükümet tarafından kontrol edilmeyen gerçek bir para birimine sahip olma fikrini destekelrken, Taleb kripto paralara artık soğuk bakıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak İnvezz.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku