featured

Bitcoin, Blockchain ve devlet

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid 19 Virüsü sonrasında dünyanın değişeceği artık heryerde konuşuluyor. Konuşanlar arasında en çok sesi çıkanlar ise elbette akıl ve bilim çerçevesinden olaylara bakanlar değil. Hayatlarını halka korku pompalamak üzerine kurmuş olan bazı zevat. Bunlar koro halinde yeni dönemde Bitcoin ve Blockchain’in milli devletleri yıkacağını söyleyip duruyorlar.

Oysa sahada gerçek hayatta yaşananlar üçbeş hit ya da klik için kitap satmak için ya da TV kanallarında boy göstermek için kendini yırtan bu arkadaşların dediklerinin tam aksine gelişiyor. 

Milli devletini küreselcilere ve Amerikan emperyalizmine karşı korumaya çalışan Venezuela blockchain’e dayalı kendi kripto parasını çıkardı: Petro. Çünkü blockchaine dışarıdan müdahale edilemez. Küreselci bir yapı ya da ABD teknik olarak Venezuela milli devleti kontrolünde bir blockchaini kapatamaz. Bunu bilmeyen ‘uzmanlar’ daha geçen sene ‘engin bilgi birikimleri’ ile sosyal medyada ABD’nin Bitcoini kapatabileceğini filan yazıyorlardı. Yazılarımı iyice okumuşlar ki artık böyle saçmalamıyorlar şükür. 

Aynı Venezuela küresel petrol şirketlerinin jandarması emperyalist ABD ambargolarını Bitcoin ve Ethereum karşılığı petrol satarak deldi. Ve Venezuela merkez bankası Bitcoin vb’ni kendi rezervlerine eklemek üzerine çalışma yapıyor. 

Öte yandan Putin yönetiminde Rusya’nın devlet atom enerjisi şirketi Bitcoin madencileri için santrallerde yer ayırıyor. Beyaz Rusya aynı şekilde Blockchain firmalarına senelerce vergi avantajları sağlıyor ve yeni nükleer santralinde Bitcoin üretimine başlıyor. 

Küreselci emperyalist oluşumlara karşı 10 yıllardır savaşan ambargo altında ezilen İran İslam ülkeleri için blockchaine dayalı ortak para birimi öneriyor. Soros’tan daha 90’lı yıllardaki Asya Krizi’nde tokat yiyen Malezya İran’ın bu düşüncesine destek veriyor. Altına dayalı bir blokchain para birimi geliştirilmesini öneriyor. Aynı İran ülkesinde Bitcoin madenciliği yapılması için 1000 küsür lisans verdi. 

Bütün bu küreselci karşıtı milli devletlerin yöneticileri aptal bizim kıymeti kendinden menkul ‘uzman stratejistlerimiz’ akıllı. Küreselcilerin yayın organı the Economist dergisinde blockchain övülüyor ama sürekli Bitcoin karşıtı yazılar var. Ne tesadüf bizim güya ‘küreselci karşıtı’ uzmanlarımız da blockchain ile değil daha çok Bitcoin ile uğraşıyor. 

Çünkü Bitcoin üretiminde borç ve faiz yok. Sınırsız olarak basılamıyor. Küreselciler ve bizim güya uzmanlarımız ise kumarhaneye dönmüş borsalar ve tarihin en büyük balonlarına ulaşmış emlak piyasalarını ayakta tutmak istiyor. Bunun için borçla üretilen sınırsız paraya ihtiyaç var. Bu yüzden Bitcoin gördüklerinde sarımsak görmüş vampir gibi oluyorlar.

Blockchain ve Bitcoin adeta çok güçlü potansiyeli olan silahlardır. Küreselciler elbette bunları kullanabilir. Ancak akıllı olan milli devletler kısa sürede kendilerini korumak için bu silahlara sarıldı. İlerleyen günlerde daha da fazla bu silahları kullanacaklar.

Blokchain ve Bitcoin milli devletleri yıkar demek AK47 Kaleşnikof tüfeği milli devletleri yıkar demek gibi bir şeydir. AK47 çok Kullanışlı bir piyade tüfeğidir. Günümüzde bir çok terör organizasyonu tarafından kullanılır. Ancak ben askerliğimi yaparken acemilikte biz de AK47 kullanmıştık. Kaleşnikof Sovyet devletinin ürettiği bir silahtır ve bir çok ulus devlet emperyalistlere karşı savaşında bu silahı kullanmıştır. Örneğin Vietnam.

Önümüzdeki süreçte dünya gerçekten değişecek. Akıllı milli devletler sınırsız para basmanın borsa ve emlak balonları şişirmenin milli ekonomiyi mahvettiğini ve sonuçta küreselcileri zengin ettiğini açık şekilde görecek. Böylece sınırlı paralara özellikle altına ilgi artacak.

Kimin icat ettiği belli olmayan devletlerden bağımsız çalışan bir sınırlı para yani altın ya da gümüş ulus devlet için bir tehdit mi? Elbette değil. Hatta önümüzdeki dönemde ulus devletleri küreselci ve emperyalistlere karşı savunacak en önemli silahlar. Teknik olarak bilgisayarlar arasında altının karşılığı olan Bitcoin de doğru kullanıldığında milli devlet için tehdit değil aksine emperyalist ve küreselcilere karşı çok kuvvetli bir silahtır. 

Daha önce burunlarının dibinde yetişen FETÖ gibi tehditleri görememiş milli devleti yönetenleri uyaramamış ulus devleti koruyamamış bu ‘uzmanlarımız’ yakın gelecekte Türkiye milli devletinin de sağlam sınırlı paralar tarafına gideceğini göremiyorlar. O gün geldiğinde dönüşleri şimdiden hayırlı olsun…

Bitcoin, Blockchain ve devlet