“Bitcoin bir para birimi olarak vergilendirilmeli”

0 0

 İsrail yasama meclisinin dört üyesi dijital para birimlerinin vergi amaçlı olarak daha çok itibari para gibi muamele görmesini tavsiye ediyor.

İsrail haber kuruluşu Globesun bir raporuna göre Knesset üyeleri MK Oded Forer Yevgeny Soba Yulia Malinovsky ve Alex Kushnir 22 Eylülde hükümet organının Bitcoin gibi dijital para birimlerinin sermaye kazancı vergisine tabi olmaması için mevcut vergi yasası değişikliğini önerdi. Mevcut gelir vergisi politikasına göre Bitcoin bir varlık olarak değerlendirilir ve bireyler tokenlerini fiata dönüştürdüklerinde yüzde 25 veya kısa vadeli borç verenler için yüzde 15 vergilendirilir.

Tasarı “İsraildeki düzenleyici gerçeklik sahadaki mevcut gerçekliğe uyarlanmadı” dedi. “Dijital para birimleri İsrail yüksek teknoloji endüstrisinin gelişmesine izin veren bir büyüme motoru olmaya devam edecek.”

Teklif yasalaşarsa dijital para birimleri önemli ölçüde daha düşük bir oranda vergilendirilebilir. 2019da İsrailde 75.720 INSnin (21.781 dolar) altında geliri olan bireyler sadece yüzde 10 oranında vergilendirildi.

MK Forer hükümet organının pandemi sırasında dijital ödeme seçenekleri için bir çözüm olarak blockchain teknolojisini düşünmesi gerektiğini söyledi. Daha bugün Knesset İsrailde 24 saatlik bir süre içinde 7.000den fazla kişiye COVID-19 teşhisi konduktan sonra Cuma günü başlayarak ülke çapında başka bir karantinayı onayladı.

Forer “Bizi zorlayan sosyal mesafe nedeniyle dijital ödeme seçeneklerini teşvik etmek mümkün” dedi ve “Ekonomik gelecek belirsiz olduğunda büyüme motorlarına destek vermemiz gerekiyor.”

Bürokrasi İsraildeki dijital para birimleri için büyük bir engel olduğunu kanıtladı. Blockchain ve kripto şirketlerindeki son büyümeye rağmen kripto yanlısı düzenleyiciler hükümetin 2018de kriptoyu vergi amaçlı bir “varlık” olarak ele alacağını açıkladığından beri süregelen bir mücadele yaşadılar. 2019da bir İsrail mahkemesi bir yatırımcının Bitcoinde 830.000 dolarlık sermaye kazancı vergisi ödemesi gerektiğine karar verdi ve ülkedeki para birimlerinin mevcut yasaya göre bazı fiziksel göstergelere sahip olması gerektiğini savundu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku