Binance Chain yeni bir özelliğe sahip

0 3

Yakın zamanda “Nightingale” hardfork yükseltmesini tamamlayan Binanceın yerel blok zinciri Binance Chain küçük projelerin kendi tokenlerini yayınlamasını ve listelemesini çok daha kolay ve daha ucuz hale getirecek yeni bir özellik olan BEP8 format tokenini sunuyor.

Binance Chain Binance ve topluluğu tarafından geliştirilen bir blockchain yazılım sistemi olmakla birlikte Binanceın merkezi olmayan exchange Binance DEXin üzerinde çalıştığı blockchain şeklinde tanımlanıyor. Binance Chain mainnet 18 Nisan 2019da başlatıldı. Binance Coin (BNB) Binance Chaindeki yerel varlık olarak biliniyor.

Binance Chain üzerine inşa edilen geliştiriciler topluluğu Binance Chain Geliştirme Topluluğu (BCDC) olarak geçiyor.

Binance Chain piyasaya sürüldüğünden beri üçüncü taraf geliştiriciler Binanceden akıllı sözleşmeler için destek eklemesini istedi. Binance Binance Chaini potansiyel olarak yavaşlatmak istemediği için bu desteği eklemek konusunda isteksiz kaldı.

Nisan ayında Binance BCDCnin mevcut Binance Chaine paralel olarak çalışacak olan “Binance Smart Chain” adlı yeni bir yüksek performanslı blockchain oluşturma fikrini önerdiğini ancak Ethereum Dijital Makinesi (EVM) desteği ile akıllı sözleşmelere de izin vereceğini açıkladı.

Bu “çift zincirli mimari” fikri kullanıcıların ya da geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalarını (DApps) ve dijital varlıklarını Binance Smart Chain üzerinde inşa ederken Binance Chain tarafından desteklenen Binance DEXi her iki zincirdeki varlıkların ticareti için kullanabilmeleridir.

Binancea göre bunlar Binance Smart Chainin ana avantajlarıdır :

EVM uyumlu olarak “mevcut tüm Ethereum takımlarını daha hızlı ve daha ucuz işlemlerle birlikte destekleyecek”. Binance Chain ile birlikte çalışabilirliği “hızlı ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi gerektiren yüksek performanslı dapplerin çapraz zincir iletişimi ve ölçeklendirilmesini” destekleyeceği anlamına geliyor ve zincir içi yönetişimi (Proof of Staked Authority) 21 doğrulayıcıya dayanıyor. Bu ise yeterince merkezi olmadığı anlamını taşıyor.

Geçen hafta Binance Chaine Nightingale yükseltmesi iki büyük yeni özellik tanıttı :

Bunlardan birincisi BEP8 token (Diğer adıyla MiniToken”) ve ikincisi ise BEP2 token ihraççılarının “önce bir BNB çifti oluşturmak zorunda kalmadan varlıklarını BUSD-BD1e göre listeleyebilmeleri.

Yeni BEP8 tokeni ile ilgili olarak Binanceın arkasındaki motivasyonu şöyle açıklanıyor :

“Şu anda Binance DEXte listelenen bir BEP2 tokeni elde etme maliyeti birçok küçük gelecek vaat eden projeye büyük bir engel olan yaklaşık 1500 BNBdir. Token ticareti için daha kapsamlı bir mekan oluşturmak için küçük veya mikro projelere fikri mülkiyete ve diğer küçük token ekonomilerine uyum sağlamak için BEP8 tokenleri fikri ortaya çıkıyor. Ağın sınırlama kullanımına dayanarak bu tür BEP8 belirteçlerinin verilmesi ve listelenmesi maliyeti farklı bir büyüklükte en aza indirilir. Ayrıca herhangi bir BEP8 token ihraççısı doğrulayıcıların oylama süreci olmadan doğrudan BNB ve BUSDye karşı listelemeyi seçebilir. BEP8in stablecoin çiftleri bir UX avantajı sağlayacak ve herhangi iki BEP8 tokenini değiştirilebilir hale getirecek.”

Bugün daha önce CryptoGlobe ile paylaşılan bir basın açıklamasında Binance şunları söyledi :

“BEP2 tokenleri ile karşılaştırıldığında BEP8 tokenleri vermek ve listelemek daha uygun fiyatlı. Kullanıcılar BEP8 tokenleri oluşturmak için sadece 3 milyar dolar harcayabilirler. Mini tokenlerin çalışma şekli geleneksel hisse senedi piyasalarındaki küçük ve orta ölçekli işletme (KOBİ) kurullarıyla karşılaştırılabilir.”

İşte yeni BEP8 tokeninin ana avantajları :

Bugünkü basın açıklamasında yer alan bir başka duyuru Binance Smart Chain ile ilgili çalışmaların ilerleyişi hakkında bir güncelleme oldu.

Geçen Mayısta Binance Smart Chain ekibi “Rialto” adlı ilk test ağını yayınladı. Bu “merkezi olmayan uygulamalar geliştirmek ve Proof of Staked Authority konsensüsünün kullanımı için destek sağlamanın yanı sıra Binance Smart Chain doğrulayıcılarında seçim için BNByi paylaştırma temsil etme ve tokenlerin sorunsuz aktarımı için coinleri iki blok zincirine bağlama yeteneği” sundu.

Son zamanlarda ekip Binance Smart Chain testnete “Binance Smart Chain üzerinde daha iyi güvenlik ve yeni özellikler” sağlamayı amaçlayan bir güncelleme (“Şapel” olarak adlandırıldı) yayınladı.

Ağustos ayında Binance Smart Chain testnetin “Millau” adlı yeni bir versiyona sahip olması beklenirken Binance Smart Chainin mainnet lansmanının ise 2020de gerçekleşmesi bekleniyor.

 

 

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku