BAKKT, BİTCOİN FİYATINI NASIL ETKİLEYEBİLİR? BİTCOİN İÇİN ÖNEMİ NE?

0 0

New York Borsasının (NYSE) ana şirketi olan ICE tarafından işletilen bir Bitcoin vadeli işlem piyasası olan Bakkt ABD hükümetinden yeşil bir ışık almaya yakın. Bakkt Bitcoinin yatırımcılarına fiziki teslimatı etrafında dönen iş planını onaylatmak için Emtia ve Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC) ile birlikte çalışmaktadır.

ABD piyasasında CME ve CBOE gibi mevcut Bitcoin vadeli borsaları nakit olarak hesaplanır bu da sözleşmelerinin ABD doları ile Bitcoin ile yapıldığını gösterir. Bu nedenle CME ve CBOE sözleşmelerinin sınırlı arzı göz önüne alındığında iki vadeli piyasanın Bitcoinin gerçek fiyatı üzerindeki etkisi asgari düzeyde olabilir. Bakkt CEO’su Kelly Loeffler birkaç gün önce yaptığı açıklamada ‘cash settled’ veya nakit hesaplama odaklı Bitcoin vadelilerinin de avantajlara sahip olduğunu ancak Bakkt tarafından piyasaya sürülecek olan fiziki Bitcoin vadelilerinin özellikle alt yapıyı güçlendirme konusunda gerekli bir araç olduğunu söylemişti.

Kobre & Kim’de bir hükümet koruma savunması ve menkul kıymet dava avukatı olan Jake Chervinsky açıklamasında Bakkt’ın kurumlar traderlar ve yatırımcılar için dijital varlıkları alıp satma depolama ve harcama konusunda tamamen yeni bir platform olacağını söyledi.Bu platformun bir günlük fiziki Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi sunacağını belirtti.. Bu da ana hatlar olarak Bakkt’ın sunacağı vadeliler karşılığında gerçekten de ertesi gün bir Bitcoin elde etmeniz demek.

ABDde ICE kurumun CFTCnin onayı olmadan vadeli işlem ürünlerini kendi kendine sertifikalandırmasına izin veren bir CFTC tescilli sözleşmeli pazar olarak tanınmaktadır. Ancak bir Bitcoin vadeli işlem piyasası ICEnin CFTCden doğrudan onay almasına gerek olmasa bile ICEnin desteklediği piyasaların çoğundan yapısal olarak farklıdır. Chervinsky yeni geliştirilen pazarının tam onayını almak için hala komisyonla birlikte çalışması gerektiğini belirtti. Chervinsky Ancak ICEnin Bakkt’ın vadeli işlem sözleşmelerini kendi kendine onaylayabilmesi Bakkt’ın düzenleyici onayları tamamen görmezden geleceği anlamına gelmez. CFTC hala kendi kendini onaylayan finansal ürünler konusunda yetkiye sahiptir dedi.

Bakkt’ın en önemli özelliklerinden birisi ise gücünün ana kaynağı olan Intercontinental Exchange (ICE) olduğuna değinen Chervinsky firmanın şimdiden projesine Microsoft Starbucks ve BCG gibi önde gelen şirketleri çektiğini söyledi. Finansal dünyada adını sağlam bir yere sahip olan ICE’nin kripto para sektörüne girişi kurumsal sektör için kripto para sektörüne karşı olan çekincelerinden daha güçlü bir motivasyon kaynağı olabilir.

Bakkt planlanan lansman tarihi olan 24 Ocak 2019da çalışmaya başlamaya bir adım daha yaklaştı. Kurum CFTCnin onayını Ocak ayının başında güvence altına alabilirse Bakkt futures piyasasını halka açık ilk çıkış tarihine kadar açması bekleniyor.  Bakktın Bitcoin fiyatındaki ve döviz alım satım fonu (ETF) gibi bekleyen diğer yatırım araçlarının fiyatı üzerindeki potansiyel etkisi belirsizliğini koruyor. Ancak Bakkt’ın ürününün fiziksel olarak yerleştirilmiş öğesi nedeniyle dijital varlığın fiyat eğilimi üzerinde gözle görülür bir etkisi olacaktır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku