Avrupa’nın devinden ‘Dijital Euro’ açıklaması

Abone Ol
Avrupa’nın devinden ‘Dijital Euro’ açıklaması
Serkan Aydın
 • 07 Eylül 2020
 • Yazar:

  Almanya Maliye Bakanlığı kısa süre önce dijital Euro üzerine bir durum raporu yayınladı ve 8 Temmuz'da 'Digital, Programlanabilir Euro' başlıklı 28 sayfalık bir makalede Avrupa Birliği'nin önerilen Merkez Bankası Dijital Para Birimi ile ilgili tavsiyelerini verdi.

  Makale, dijital Euro'yu tanımlamaya, nedenlerine ve faydasına yoğunlaşıyor ve  toptan ve perakende Euro ile iki aşamalı bir sunum öneriyor. Almanya Maliye Bakanlığı, Çin'in şu anda bu alanda lider olduğunu ve Avrupa bloğunun farklı aktörler (sanayi şirketleri, ticaret, dernekler, ticari bankalar, Deutsche Bundesbank ve Almanya) arasında ortak bir söylem aracılığıyla kendi dijital para birimini uygulamak için acil önlemler alması gerektiğini kabul ediyor. Avrupa Merkez Bankası Böyle bir dijital Euro'nun uygulanması için gerekli olan Avrupa yasal çerçevesi hala çok uzakta duruyor.

  Programlanabilir Dijital Euro

  Ayrıntılı durum belgesine göre, programlanabilir dijital Euro, geleneksel finansal sistemin sınırlamalarını telafi edecek ve ödeme sürelerini önemli ölçüde iyileştirecektir. Dijital Euro, sınır ötesi ödemeler, dış ticaret finansmanı, Endüstri 4.0 (makine ekonomisi, lojistik), finans sektörü, sermaye piyasası vb. alanlarda kullanım örnekleri bulacaktır. Rapor, Uluslararası Ödemeler Bankası'nın (BIS) anketinden bahsediyor. Ocak 2020'de 66 merkez bankasına  dijital para birimleri üzerinde çalışıyorlar mı ve bunu başarmaya ne kadar yaklaştıklarına dair bir  anket yapıldı. Sonuçlar şaşırtıcıydı, merkez bankalarının yüzde 80'i  dijital para birimleri ile ilgili bazı çalışmalara katıldıklarını söylerken, yüzde 10'u   dijital para birimlerini   yayınlamaya “çok yakın” olduklarını söyledi.

  Belge, dijital Euro'nun dijitalleşme, istikrar, anonimlik, maliyet tasarrufu sağlayacağını ve işlem sürelerini kısaltacağını belirtiyor. Bununla birlikte, dijital bir Euro'nun piyasaya sürülmesinin tüm finans sektörünün istikrarı ve verimliliği için "kapsamlı etkileri" olabileceği ve daha fazla analizin gerekli olduğu konusunda da uyarıda bulunuyor. Ayrıca, resmi olmayan ekiplerin düzenlenmemiş dijital para birimi oluşturma girişimlerini de kapsar - örneğin, USD destekli Tether, merkezi olmayan çoklu teminatlı DAI stabilcoin ve ünlü Libra projesi gibi stabilcoinler. Ayrıca, Merkezi Olmayan Finansın (DeFi) artan kullanımının ve öneminin farkındadır.

  Merkez Bankası Dijital Para Birimi Hakkında

  Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), merkez bankaları tarafından verilen ve yönetilen “FIAT ama blockchain'de” eşdeğeri olarak düşünülebilir. Çoğu FIAT gibi aynı merkezi şekilde çalışacaklar ve arzı artı diğer parametreler bir ülkenin parasal yönetim organı tarafından sıkı bir şekilde düzenlenecek. Programlanabilir olma ve dijital olarak gönderilme / kullanılma özelliğine sahip olacaklardır.

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Dijital euro ile ilgili her şey

  İddia büyük: 3 ülkenin para birimleri on yıl içinde dijital coin olacak

  İddia büyük: 3 ülkenin para birimleri on yıl içinde dijital coin olacak

  Avrupa merkezli araştırma şirketi, dijital para birimlerinin kullanılmasının finansal sistemi bozabileceğine ve en az üç ülkenin para birimlerini on yıl içinde dijital coin'lerle değişti...

  • 14 Eylül 2020
  Avrupa’nın devinden ‘Dijital Euro’ açıklaması

  Avrupa’nın devinden ‘Dijital Euro’ açıklaması

  Almanya Maliye Bakanlığı kısa süre önce dijital Euro üzerine bir durum raporu yayınladı ve 8 Temmuz'da 'Digital, Programlanabilir Euro' başlıklı 28 sayfalık bir makalede Avrupa Birliği'n...

  • 07 Eylül 2020
  Fransa dijital euro denemelerine başladı

  Fransa dijital euro denemelerine başladı

  Fransa Merkez Bankası, dijital euro entegrasyonunu test etmek için deneysel bir program başlattı. BINANCE MADENCİLİK İŞİNE GİRİYOR... TIKLAYIN The Block'taki habere göre, Merkez Bank...

  • 02 Nisan 2020
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.