Avrupa’dan dijital euro için ciddi adım

0 0

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ekim ayında yayınlanan bir raporda 2021in ortalarına kadar dijital EUROyu ciddi bir şekilde düşünmeye ve incelemeye başlayabilecekleri belirtildi.

Rapor dijital Euronun perakende ödemelerini nasıl etkileyebileceğini ve gelecekte ödemeleri nasıl koruyabileceğini inceledi. Ayrıca sanal para birimlerinin tüm Eurosystemin peyzajına nasıl sığabileceğine de bakıyor. Bununla birlikte ECBNİN dijital para birimini ne zaman ve ne zaman tasarlaması gerektiğini belirtmiyor.

Rapora dayanarak ECB önümüzdeki yılın ortasına kadar muhtemelen dijital EUROyu geliştirmek ve deneyler yapmak için bir araştırma aşaması ile “açık sorulara anlamlı cevaplar elde edilmesini sağlamak için” sanal bir para birimi programı başlatabilir. İhraç tartışılmadan önce ECBNİN çeşitli paydaşların görüşlerini dikkate alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Raporda dijital para birimlerinin daha fazla finansal erişilebilirlik getirebileceği belirtilerek “Dijital Euronun Olası avantajları ve perakende ödeme manzarasındaki hızlı değişiklikler Eurosystemin gelecekte piyasaya sürülecek şekilde donatılması gerektiğini gösteriyor. Dijital euro vatandaşlara hızla değişen dijital dünyada güvenli bir para biçimine erişim sağlayarak Eurosystemin hedeflerini destekleyebilir. Bu Avrupanın sürekli inovasyona olan arzusunu destekleyecektir. Ayrıca Avrupa ve ötesindeki hızlı ve verimli ödemeler için yabancı ödeme sağlayıcılarına bir alternatif sunarak stratejik özerkliğine katkıda bulunacak” ifadelerine yer verildi…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku