Avrupa Merkez Bankası Parlementodan Stablecoinler İçin Veto Yetkisi İstedi

0 1

Avrupa Merkez Bankası Facebook’un Diem ve buna benzer diğer stablecoin projeleri için AB parlamentosundan veto yetkisi istedi.

 Reutersın 23 Şubat 2021 Salı günkü bir raporuna göre Avrupa Merkez Bankası Avrupa Birliği (AB) milletvekillerinden Euro bölgesindeki stablecoin düzenlemeleri üzerinde veto yetkisi istedi.

Banka kripto para düzenlemesi hakkında şunları belirtti:

“Bir varlık referans düzenlemesinin bir ödeme sistemi veya planı ile aynı olduğu durumlarda para politikasının yürütülmesine ve ödeme sistemlerinin sorunsuz işlemesine yönelik potansiyel tehdidin değerlendirilmesi Avrupa Merkez Bankasınin münhasır yetki alanına girmelidir.”

Stabilcoin düzenlemelerine ilişkin planlarını detaylandıran bankanın yayınladığı belge ihraççıların ticari bankalardan talep edilenlere benzer katı likidite ve rezerv yasalarına uymaları için bir hüküm içeriyor.

Merkez Bankası bu hükmü gerekçelendirerek böylesi güçlü rezerv uyumluluğunun stablecoin sahiplerinin varlıklarını koruyacağını ve ödeme stresi zamanlarında bir “bankaya hücumu ve kargaşayı” önleyeceğini savundu.

Banka Stablecoinler Konusunda Oldukça Ciddi

Banka stablecoin düzenlemeleri hakkında nihai söz istemenin yanı sıra AB milletvekillerinden merkez bankasının kararını ABdeki tüm ulusal makamlar için bağlayıcı hale getirecek tamamlayıcı bir yasa değişikliği talep etti.

Ayrıca banka önümüzdeki dört yıl içinde dijital bir euro çıkarma taahhüdünü de yineledi. Belgeye göre Avrupa Merkez Bankası dijital euronun özel stablecoin için öngörülen yasalardan muaf tutulmasını istiyor.

Bu arada bankanın önerisi bankanın stablecoin konusundaki duruşuyla uyumlu. Daha önce Eylül ayında bildirildiği üzere Avrupa Merkez Bankası stablecoinleri düzenlemek için gerekli araçlara sahip olduğunu belirtirken “stablecoin” adının uygunsuz olduğunu savundu.

Ayrıca bankanın başkanı Christine Lagarde kayda değer bir kripto para eleştirmeni. Şubat ayının başlarında Lagarde merkez bankalarının Bitcoini benimsemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku