Avrupa Merkez Bankası, dijital euro için kamu danışmanlığı başlattı

0 0

Avrupa Merkez Bankası (ECB) euro’nun dijital bir versiyonuna dair bir kamuoyu danışmanlığı başlatırken aynı zamanda böyle bir projeyi de da deniyor.

Bloomberg raporuna göre Avrupa Merkez Bankası teknolojiyi tanıtmak için önemli bir adım olan halka açık bir istişare düzenlerken Euronun dijital versiyonunu denemeye başlayacak.

ECB dijital para biriminin yararları ve dezavantajları üzerine bir çalışma yayınlarken Başkan Christine Lagarde “Bizim rolümüz paraya güveni sağlamaktır” dedi. Bu avronun dijital çağa uygun olduğundan emin olmak anlamına geliyor. Gerekirse dijital bir euro çıkarmaya hazır olmalıyız”dedi.

Dijital avro ile ilgili halk müzakeresi 12 Ekim 2020de başlıyor

Merkez Bankasına göre istişare 12 Ekimde başlayacak ve deney de paralel olarak yürütülecek. Banka 2021in ortalarına doğru bir “araştırma aşaması” ile başlayacak bir dijital euro projesi başlatıp başlatmayacağına karar vereceğini söyledi.

Kripto para birimleri merkez bankacıları tarafından düzenli olarak spekülatif varlıklardan biraz daha fazlası olarak eleştirilse de yine de ödeme teknolojilerinin nasıl geliştiğine yakından bakmayı teşvik etti. Bir merkez bankası dijital coini euro bölgesi sakinlerinin doğrudan Avrupa Merkez Bankasına para yatırmalarına izin verecektir. Bu genellikle yalnızca ticari kredi verenler hükümetler ve diğer merkez bankaları için bir seçenektir.

Dijital bir euro nakit paranın yerini almaz onu tamamlar

Kısa süre önce Avrupa Merkez Bankası başkanı Fransa-Almanya Parlamenterler Meclisi önünde dijital euronun tanıtımı hakkında bir konferansta konuştu. Lagarde dijital avronun fiat paranın yerini almayacak daha çok ek olarak hizmet edecek bir varlık olmasını beklediğini söyledi.

Lagarde konuşmasında “Dijital bir euro sunmanın faydalarını risklerini ve operasyonel zorluklarını da araştırıyoruz” dedi ve şunları ekledi:  “Dijital bir euro nakit paranın kendisi değil tamamlayıcısı olabilir. Özel dijital para birimlerine bir alternatif sağlayabilir ve egemen paranın Avrupa ödeme sistemlerinin merkezinde kalmasını sağlayabilir. “

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku