Avrupa Birliği’nden Kripto Para Hamlesi! Yasak mı Geliyor?

126

Avrupa Komisyonu da dahil olmak üzere Avrupa Birliği’ndeki (AB) yetkililer, yasadışı kripto işlemlerini potansiyel olarak denetleyecek bir düzenleyici istiyor. Düzenleyici olarak görev alacak olan ‘’Avrupa Komisyonu’nun Kara Para Aklamayla Mücadele Otoritesi’’ (AML), ilk olarak Temmuz 2021’de önerilmişti.

AB’nin kripto para aklamayla mücadelesi kolaylaştırıyor

Salı günü Bloomberg’de yayınlanan bir rapora göre, çok sayıda üye ülke kripto firmalarının mali izleme örgütünün yetkisi altına sokmasını destekliyor. Destekleyen ülkeler arasında Almanya, Hollanda, İspanya, Avusturya, İtalya ve Lüksemburg’da bulunuyor. İsmi açıklanmayan bir diplomat, hareketin AB mali düzenlemeleri kapsamındaki kripto işlemlerinin belirgin kapsamını iyileştireceğini söylüyor. Yetkili, AML grubunun kriptopara firmaları, bankalar ve diğer finans kurumları tarafından kolaylaştırılan yüksek riskli sınır ötesi işlemlere odaklanmasını istiyor. Bu görüşü destekleyen Avrupa Parlamentosu üyesi Luis Garicano şunları söyledi:

‘Yeni AB otoritesinin kapsamının, kara para aklama faaliyetlerine daha yatkın alanlardan biri olduğu göz önüne alındığında, kripto varlıkları açıkça içermesi önemlidir.

Şu anda, diğer AB üye ülkeleri önerilen çerçeveyi henüz tartışmadı. Onaylandığı takdirde, AML organı Avrupa’nın geniş bir bölgesinde kara para aklamayı izleyen türünün ilk örneği olacak. Kripto varlıklar aracılığıyla kara para aklama, dünya çapındaki düzenleyiciler arasında giderek daha fazla endişe konusu haline geldi. Ocak ayında yayınlanan chainalysis raporu, 2021 yılında 8,6 milyar dolar değerinde kriptopara biriminin aklandığını gösteriyor. Bu rakam yıldan yıla yüzde 25’lik bir artışa tek bakmaktadır. Bu nedenle ABD, “kriptopara birimine karşı yetkilendirilmiş özel bir ekip” kuruyor. Başsavcı Yardımcısı Lisa Monaco’ya göre, FBI merkezli birim yasadışı olarak kullanılan fonları izlemek ve ele geçirmekle görevlendirilecek. ABD ayrıca kripto para ile ilgili suçları araştırmak için Ulusal Kripto Para Uygulama Ekibi’ni (NCET) başlattı.

Sindirilmesi zor bir intihar önerisi

Bununla birlikte, Avrupa Parlamentosu’nun Bitcoin gibi iş kanıtı (PoW) tabanlı kripto para birimlerini AB’den yasaklama önerisi korkunç sonuçlar doğurabilir. Önerinin ek gereklilikleri, AB işletmelerinin 2025 itibarıyla PoW ile ilgili herhangi bir varlık ve hizmet sunmayı durdurmasıdır.

Twitter kullanıcısı Patrick Hansen, “tüm Avrupa kripto endüstrisini bitireceğini” söyleyerek hareketi “sindirilmesi zor bir intihar önerisi” olarak nitelendiriyor. Bir dizi tweet’te, AB’nin Web3 özellikli egemenlik, finansal bağımsızlık ve ekonomik canlanma açısından kriptoda rekabet üstünlüğüne sahip olacağını belirtti ve şunları söyledi:

AB ekonomisi web çağında zorlanıyor. Küresel pay piyasalarındaki payımız son 20 yılda yarı yarıya azaldı.Web3 uzun zamandır beklediğimiz fırsattır.

Tasarı şu anda Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu’nun onayını bekliyor. Daha fazla Kriptopara haberi için, Kriptoarena.com web adresimizi ziyaret edebilirsiniz

Kaynak www.crypto-news-flash.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku