Asya kriptoda egemen, ama yakında değişebilir

Abone Ol
Asya kriptoda egemen, ama yakında değişebilir
Gökçe Hürata
 • 31 Ağustos 2020
 • Yazar:

  Büyük kripto borsaları ve şirketleri Avrupa ve Kuzey Amerika'da faaliyet gösterse de, kullanıcıların çoğunluğu dünyanın en büyük borsaları ve madencilik havuzlarının çoğu gibi Asya Pasifik bölgesinde bulunduğu için, kripto dünyasının ağırlık merkezi Asya olarak görülüyor.

  Bunun nedeninin, düzenlemelerin ve mevcut finansal altyapının olduğu tahmin edilmekle birlikte, Asya'nın madencilik için uygun bir enerji ortamından ve uygun maliyetli BT kaynaklarından yararlanması gibi başka faktörler de bulunuyor.

  Bununla birlikte, aynı uzmanlar, cryptoasset ve blockchain teknoloji şirketlerinin bulunduğu yer göz önüne alındığında, Asya hakimiyetinin yakında değişebileceğini düşünüyor.

  Asya yatırımcılarının egemenliği

  Çoğu kripto tüccarının Asya'da olduğunu gösteren birçok kanıt bulunuyor. Son zamanlarda, DEXTF'nin baş bilimcisi, Asya'nın çoğunda işlem saatlerinde yükselme eğiliminde olan Ethereum (ETH) gaz fiyatları ile ilgili konuştu.

  Grafikte de gösterildiği gibi, gaz fiyatı anakara Çin, Singapur, Tayvan ve Hong Kong'u kapsayan bir saat dilimi olan UTC+8'de zirveye ulaşıyor.

  Binance'ın Asya-Pasifik bölge başkan yardımcısı Mai Lu, Asyalı kullanıcılardan gelen daha yüksek gaz talebinin merkezi olmayan finans (Defı) için daha yüksek bir talebin sonucu olduğunu düşünüyor.

  Mai Lu, "Asya, geçtiğimiz yıllarda piyasaya giren blockchain girişimlerinin ve yatırımcıların sayısının arttığına tanık oldu ve birçok proje, Ethereum'da DeFı ürünleri ve hizmetleri üzerinde aktif olarak çalışıyor, bu da Asya'da gündüz Ethereum işlem ücretlerinin yükselmesinin nedeni olabilir” dedi.

  Asya'nın kripto hakimiyetini doğrulayan diğer göstergelere bakmak gerekirse, CryptoCompare verileri, Tether'in (USDT) küresel Bitcoin (BTC) piyasasının yaklaşık % 57'sini oluşturduğunu, ABD dolarının % 19'unu ve Japon Yen'inin % 11'ini oluşturduğunu gösteriyor.

  Chainalysis tarafından yapılan araştırmalar, Çin'in en fazla sayıda USDT kullanıcısına sahip olduğunu ve burada diğer ülkelerden daha fazla işlem yapıldığını gösterdi

  Asya yatırımcıları arasında BTC'ye olan talebin sebebi nedir?

  Mai Lu'ya göre, bazılarının uluslararası ticaret anlaşmazlıkları nedeniyle zayıfladığını söylediği bir Çin Yuanı da dahil olmak üzere demografik ve ekonomik faktörlere bağlı bir sebep ortaya çıkıyor.

  Mai Lu, ''Tüm bunları geride bırakan şeyin kullanıcı talebi olduğunu göreceğiz. Asya, kripto için büyük bir talep yaratan ve büyümesine katkıda bulunan büyük bir nüfusa ve yetersiz finansal altyapıya sahip” açıklamasını yaptı.

  Hindistan merkezli Coinrecoil borsasının CEO'su Kunal Barchha, nüfus büyüklüğünün Asya'nın neden kriptoya hakim olduğunu açıklamaya yardımcı olduğuna inanıyor.

  Barchha, "Asya büyük ölçüde nüfuslu bir alandır ve bu nedenle, kullanıcılardaki birkaç yüzde artış bile genel kripto pazarına bir destek gösterebilir” dedi.

  Düzenleme, Madencilik, BT

  Burchha, Mai Lu gibi, düzenlemenin Asya için büyük bir faktör olduğuna inanıyor.

  Lu,” Kripto yatırımcılarının dağılımı temel olarak düzenleyici ortam tarafından belirlenir. Gördüğümüz gibi, Hindistan Yüksek Mahkemesi'nin ülkenin merkez bankası tarafından kripto para birimi ticaretinin yasaklanmasını iptal etmesinin ardından Hint pazarı patlak verdi.

  Lu, özellikle Çin hükümetinin kripto ticaretini ve borsalarını resmen yasakladığı göz önüne alındığında, gelecekte değişme olasılığı bulunduğunu düşünüyor.

  “APAC bölgesindeki birçok ülke düzenleyici belirsizliklerle karşı karşıya. İlgili düzenlemenin olmaması sınırlı bir süre için yeniliği teşvik ederken, aynı zamanda endüstrinin uzun vadeli gelişimi için potansiyel tehditler de oluşturmaktadır” dedi.

  Çin hükümetinin kriptoya karşı şüpheci tutumuna rağmen, Bitcoin madenciliği hala Çin merkezli havuzlar tarafından yönetiliyor. Büyük ihtimalle, bu durum, Çin'deki daha ucuz üretim maliyetlerinin yanı sıra, daha düşük elektrik fiyatlarından kaynaklanıyor.

  Barchha'ya göre, Hindistan gibi Asya ülkeleri de elverişli bir BT ortamından yararlanıyor.

  Barchha, “BT kaynakları burada çok uygun maliyetli. Ayrıca, yetenekli geliştiriciler ve mühendisler bol miktarda bulunuyor. Daha sonra, Asya ülkelerinin Blockchain ve kripto para birimleri ile ilgili yeni gelişmelerde öncü bir rol oynadığını görüyorum” açıklamasında bulundu.

  Değişim için bir fırsat olabilir mi?

  Barchha ve Lu, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın, kripto piyasasındaki en yenilikçi şirketlere sahip çıktığını söyledi.

  Mai Lu, ''Birçok etkili Blockchain projesinin Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da kök salarken, önde gelen kripto borsalarının çoğunun APAC'de yer alması enteresan" yorumunu yaptı ve “Birçok yenilikçi teknoloji ekibine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki Blockchain şirketleri teknolojik gelişme açısından rekabette avantajı elinde bulunduruyor” şeklinde ekledi.

  Barchha ise, potansiyel olarak kısıtlayıcı yasalar nedeniyle, kriptografinin daha geniş bir şekilde benimsenmesi söz konusu olduğunda, Avrupa ve Kuzey Amerika'nın yol gösterebileceğini düşünüyor ve şöyle diyor:

  "Avrupalıların ve Amerikalıların pazarın benimsenmesine öncülük edeceğine inanıyorum, Asyalıların ise bakış açısı, çoğunlukla tüccarlar ve yatırımcılar şeklinde olacak. Bunun nedeni, Asya ülkelerinin kriptoyu para birimi olarak değil, yatırım varlıkları olarak kabul edebilecek düzenlemeleri kabul etmesidir.”

  Barchha, bu durumun mal ve hizmet satın almak için kriptonun benimsenmesinin önünde bir engel oluşturacağını tahmin ediyor. Ancak, Asya'nın ticaret pazarında hayati bir öneme sahip olduğunu düşünmeye devam ediyor.

  Mai Lu, Asya'nın kriptografinin dünya çapında nasıl geliştiği üzerinde büyük bir etkiye sahip olmaya devam edeceği konusunda ısrar ediyor.

  “Asya kripto endüstrisinin, küresel kripto alanı üzerinde olağanüstü bir etkisi bulunuyor, dünya genelinde benimsenmesi artacak ve sektörün genişlemesine yardımcı olacak, talep tarafı çok yüksek olduğu için katlanarak uzun vadede büyümeye devam edecek.”

  Kripto para piyasasıyla ilgili en güncel haberlerden ve analizlerden anında bilgi sahibi olmak için bizi Twitter - Facebook hesaplarımızdan ve Telegram grubumuzdan takip edebilirsiniz…

  Asya ile ilgili her şey

  Pekin, 2020 Çin Blockchain İnovasyon sıralamasında en iyi Blockchain şehri seçildi

  Pekin, 2020 Çin Blockchain İnovasyon sıralamasında en iyi Blockchain şehri seçildi

  Çin Uluslararası Hizmetler Ticaret Fuarı Zirvesi'nde açıklanan Çin Blockchain İnovasyon sıralamaları, Hong Kong, Macao ve Tayvan hariç 83 Çin kentinin ve özel bölgelerin Blockchain teknol...

  • 20 Eylül 2020
  Asya kriptoda egemen, ama yakında değişebilir

  Asya kriptoda egemen, ama yakında değişebilir

  Büyük kripto borsaları ve şirketleri Avrupa ve Kuzey Amerika'da faaliyet gösterse de, kullanıcıların çoğunluğu dünyanın en büyük borsaları ve madencilik havuzlarının çoğu gibi Asya...

  • 31 Ağustos 2020
  50 milyar dolar kripto para birimi Çin dışına çıkarıldı

  50 milyar dolar kripto para birimi Çin dışına çıkarıldı

  Yeni bir rapora göre, 50 milyar dolardan fazla kripto para birimi, geçen yıl, Çin'deki dijital cüzdanlardan dünyanın diğer bölgelerine aktarıldı ve ülkenin yurtdışına ne kadar para gön...

  • 24 Ağustos 2020
  Pandemi sonrası, Singapur'da kripto para birimlerine olan ilgi arttı

  Pandemi sonrası, Singapur'da kripto para birimlerine olan ilgi arttı

  Singapurlu çok uluslu bankacılık ve finansal hizmetler şirketi DBS Bank'ın hazırladığı rapor, kripto para birimlerinin COVİD-19 salgını sırasında büyüme gösterdiğini ve merkez bankal...

  • 18 Ağustos 2020
  Pandemi, Asya ülkelerinin Blockchain'i benimsemesine yol açtı

  Pandemi, Asya ülkelerinin Blockchain'i benimsemesine yol açtı

  Nikkei Asian Review'ın bir raporuna göre, pandemi birçok Asya ülkesinin verilerini internet üzerinden bilgisayar korsanlarına ve siber hırsızlara karşı korumak için Blockchain teknolojisini...

  • 17 Ağustos 2020
  Kuzey Amerikalı yatırımcıların tercihi Bitcoin

  Kuzey Amerikalı yatırımcıların tercihi Bitcoin

  Büyük kripto analiz firması Chainalysis, 6 Ağustos'ta bir rapor yayınladı. Rapora göre, Kuzey Amerikalı yatırımcılar, Ethereum, XRP gibi kripto para birimleri yerine orantısız bir şekild...

  • 07 Ağustos 2020
  Asya Blockchain gelişimi için, 15 milyon dolarlık inovasyon hibesi

  Asya Blockchain gelişimi için, 15 milyon dolarlık inovasyon hibesi

  Fintech News Singapore'a göre, Singapur merkezli bir teknoloji çözüm şirketi olan Building Cities Beyond (BCB), Blockchain ekosistemindeki gelişimi teşvik etmek amacıyla 15 milyon do...

  • 28 Haziran 2020
  Binance'ten Vadeli İşlem Ticaret Platformu

  Binance'ten Vadeli İşlem Ticaret Platformu

  İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para birimi değişimi, vadeli işlemlerin yapılmasını sağlamayı planlıyor. Salı günü Taipei'de düzenlenen Asya Blok Zinciri Zirvesi'nde...

  • 02 Temmuz 2019
  Dünya Genelinde Kripto Para yatırımcılarının Dağılımı

  Dünya Genelinde Kripto Para yatırımcılarının Dağılımı

  Kripto para veri analiz platformu DataLight, dünya genelinde kripto paraatırımcılarının coğrafi dağılımını ortaya koyan bir çalışmaya imza attı. Infographic, en popüler 100 kr...

  • 06 Mayıs 2019
  MESAJLAMA UYGULAMASI LINE BLOCKCHAIN’E ÖNEM VERİYOR

  MESAJLAMA UYGULAMASI LINE BLOCKCHAIN’E ÖNEM VERİYOR

  Asya’nın en büyük mesajlaşma uygulaması Line, e-ödemelere ve diğer fintech hizmetlerine yayılmayı planlıyor. Financial Times ile yapılan röportajda kurucu Jungho Shin şunları söyle...

  • 02 Nisan 2019
  UYARI: Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Sayfada yer alan ifadeler, hiçbir şekilde veya suretle alış veya satış teklifi olarak değerlendirilmemelidir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyelerin kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek durumlardan KriptoArena.com sitesi sorumlu değildir.