Asya da tether’e rakip mi geliyor?

0 0

Çin’in dijital parasının hedefi ABD Doları olsa da Charles Yang dijital Yuan’un Dolar’a  zorlayıcı bir alternatif sunmadığına inanıyor.

 Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) doların kripto versiyonlarının geliştiği durumlarda özellikle de Tether ile mücadelede zorlanabilir.

 Unitize panelinde konuşan Genesis Blocktan Charles Yang yaygın olarak dijital yuan olarak adlandırılan DCEPnin neden kripto para ikamesi olarak özellikle çekici olmadığını anlattı.

 Yang özellikle Asyada kripto para benimsenmesinin iki önemli etkeninin spekülasyon ve ödemeler olduğunu belirtti.

 Kore ve Çin gibi ülkelerde risk alma eğiliminin daha yüksek olduğuna dikkat çeken Yang bunun ötesinde kriptonun sınırsız doğasının özellikle sermaye kısıtlamaları olan ülkelerdeki yatırımcılar için yararlı olduğunu söyledi.

 Yang sermaye kontrolleri kurallarının değişmeyeceğine inandığı için merkez bankalarının veya bankaların çıkardığı dijital para birimlerinin ABD dolarının yerine geçemeyebileceğini savundu.

 Yang ayrıca DCEP’in uluslararasılaşması konusunda önemli endişeler olduğunu söyledi. Yang örneğin Çin DCEPi blok zincirlerinde başlatıyorsa ve diğer ülkelerin kabul etmesini istiyorsa bu yeni ülkelerin bu verilere erişmesi gerekitiğini ancak Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) bu verileri diğer ülkelerle paylaşmaya istekli olup olmayacağının belli olmadığını söyledi.

 Yang diğer yandan ABD Dolarının Asyada oldukça popüler olduğunu belirtti. Yang’a göre Çin sermaye kontrolleri ve denetim tehditlerine rağmen ülkedeki Tether dolaşımını kolayca azaltamayacak.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku